Skialpové kurzy v Krkonoších pro začátečníky
22. 11. 2024
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
20. 7. 2021
Máte nový stan a ještě jste ho nestavěli? Připravili jsme pro vás několik tipů ke stavbě a konstrukci a pár důležitých informací o stanech, které se vám budou hodit.
Jak postavit stan rychle a bez zbytečných nervů? Kdo stanuje často, pravděpodobně tento problém nezná, ale ruku na srdce, každý nějak začínal. Pro ty z vás, kteří nejsou ve stavbě stanů kovanými experty, jsme připravili několik tipů a důležitých informací o stanech, které byste měli znát.
Obsah:
Zkušený horal si zřejmě pomyslí, že je stavba stanu snadná. Nemusí to být však pravidlem. Rozhodně doporučujeme po pořízení nového stanu alespoň jednou postavit stan nanečisto. V klidu doma na zahradě nebo v obýváku.
Stavět neznámý stan poprvé ve větru a lijáku není nic příjemného. Když si pořídíte stan s vnitřní ložnicí, která se připne na mnoha místech k tropiku a dále se nosí jako celek, je dobré mít obě části připnuté už z domova. Nemusí být vždy jednoduché udělat to napoprvé správně a se zkřehlými prsty. V bouřce to opravdu není ono.
Čas od času je dobré nanečisto postavit i častěji využívaný stan. Zjistíte, zda vám nechybí stanové tyče či stanové kolíky nebo není stan poškozený.
Stanové pruty poskládáte do plné délky a jejich konce ukotvíte v rozích podlážky do připravených oček. K prutům ukotvíte vnitřní stan a pak přehodíte tropiko. U některých stanů se pruty provlékají skrz stěnu stanu, navíc mohou mít rozdílné délky.
Zbývá už jen vyladit ukotvení stanu kolíky. Výborným návodem jsou produktová videa např. ke stanům Hannah.
Současné stany mají obvykle obdélníkový půdorys, rozšířený pro apsidy na odkládání batohů a obuvi. Tvar stanu je většinou kupolovitý, nosnou konstrukci tvoří skládací pruty. Čím více je prutů, tím je četnější jejich křížení a tím se zvyšuje tuhost stanu. Obvykle s vyšším počtem prutů narůstá hmotnost stanu.
Nosné prvky „pruty“ se vyrábí ze slitin lehkých kovů, většinou z duralových trubek, nebo jsou pruty ze sklolaminátu. Sklolaminát je plast, nikoliv kov.
V menší míře než dřív se vyrábějí tunelové stany, které mají nejvýhodnější poměr půdorysu k využitelnému prostoru, je však nutno je vypínat a kotvit. Velmi jednoduše a rychle se staví, ale jejich odolnost proti větru spíše průměrná.
Když chcete ultralehký stan, zaplatíte víc za ultralehké tkaniny a nosnou konstrukci. Dříve byla nevýhodou menší životnost lehkých, a proto i tenkých látek tropika, ale to už dnes neplatí. Silikonizace tropika zvyšuje odolnost proti prodření. Tropiko se dělá z odolných syntetických látek – nylonu (polyamidu) a polyesteru.
Na první pohled by se mohlo zdát, že je pro použití dvojité konstrukce stanu důvodem tepelná izolace. Není tomu tak - je to hlavně větratelnost.
Vítr výrazně zesiluje účinky mrazu a proto míváte někdy pocit, že ve vašem outdoorovém přístřešku je výrazně tepleji než venku. Ve skutečnosti je teplota vzduchu ve stanu vyšší než venku většinou jen o pár stupňů, hlavní důvod výrazně vyšší pocitové teploty ve stanu je absence větru.
Z čeho se takový stan skládá a na co bychom si při výběru stanu jako celku měli dávat pozor?
Většina stanů se dělá dvouvrstvých. Vnější střeše se říká tropiko a ložnici pod tropikem vnitřní stan. Tropiko je vyrobeno výhradně z umělých polyamidových nebo polyesterových materiálů s naneseným vodoodpudivým zátěrem, který zajišťuje nepromokavost.
Pokud zvažujete koupi jednovrstvého stanu, myslete na riziko snížené prodyšnosti stanu. Když vypotíte víc, než projde ven, ulpí kapičky zkondenzované tělesné vlhkosti na vnitřní straně stanu. Ráno stačí jemný dotek stěny a máte postaráno o nechtěnou sprchu hlavy i spacáku.
Vnitřní stan by měl být ze světlého lehkého umělého materiálu s dostatečným odvětráváním, které často slouží jako moskytiéra. V tropech pak u samonosných stanů oceníte možnost nocovat jen ve vnitřním stanu, který nahrazuje moskytiéru.
Naopak v mrazech musí být vnitřek co nejprodyšnější a umožnit tak únik tělesných výparů až na vnitřní stěnu tropika, kde se ochladí, zkondenzuje a steče do meziprostoru, kde nikomu nevadí. Proto při výběru stanu věnujte pozornost i schopnosti odvětrávat stan a to i za deště.
Moderní vnitřní stany se pyšní vysokým podílem síťoviny pro podporu odvětrávání.
Další důležitá část stanu je podlážka. Musí co nejlépe odolávat oděru a nepropouštět vodu. Dělá se především z polyamidu nebo polyesteru. Pokud vaše podlážka časem ztratí původní nepropustnost, nastal čas využívat stan pro táboření na sněhu. Skrz podlážku mohou snadno prostupovat výpary do sněhu, který vlhkost dokonale vstřebá.
Prostorovou kapacitu stanů rozšiřují často apsidy, což jsou nejčastěji zvětšená zákoutí stanu. Slouží k odkládání bagáže.
Vstup do stanu by měl umožňovat pohodlné vylézání a zalézání, ale neměl by být zbytečně velký, aby tudy neutíkalo teplo.
Předsíňka by měla sloužit především k pohodlnému vaření i za deště. Neslouží však k uložení věcí, které musí být za každou cenu suché - po ránu mohou věci navlhnout.
Stan po návratu z výletu pokaždé dobře vysušte, když musíte sbalit stan mokrý, nebuďte líní využít přestávku na odpočinek k dosušení stanu, určitě se to vyplatí!
Jednou za čas naneste na tropiko sprejem impregnaci, zkontrolujte, zda není stan někde protržený. Menší díry na tropiku i podlážce se dají spravit pomocí nalepovacích záplat.
Teď už víte vše důležité pro výběr, stavbu a údržbu stanu i spacáku a zbývá už jen vyrazit do přírody a nacházet romantická, klidná místa pro nocování pod plátěnou střechou.
Na výběr jsou různé velikosti stanů: stany pro 1-2 osoby, stany pro 3-4 osoby, stany rodinné, přístřešky.
Čtěte také
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %