Black Days 25–50 %
Na téměř vše
Test bundy Tilak Stinger Pro
12. 2. 2020
Proč by vám v batohu neměla chybět tahle lehoučká membránovka? Důvodů je hned nějkolik a najdete je v naší recezi.
Hory nás díky svým drsnějším podmínkám mnohdy podrobí zkouškám odolnosti. Déšť, ledový vítr, sníh a to vše na skalách Vysokých Tater a Slovenského ráje. Tentokrát jsem těmto extrémním podmínkám vystavila dámskou bundu Stinger Pro od české firmy Tilak. Co hravě vydržela a co bylo již na hranici její odolnosti?
Tilak je poctivá šumperská značka, která se může jako jediná v České republice pyšnit licencí na výrobu oblečení s membránou Gore-tex. Bundu Stinger Pro jsem si vybrala díky jejímu zúženému střihu a minimalistickému designu, na kterém pracuje špičkové designérské studio Acronym v Mnichově.
Na přechodu v Tatrách
Během lednového přechodu Tatranskou magistrálou a výstupem na vrchol Tupá (2 285 m.n.m.) jsem
se nevyhnula dešti, ledu a ostrým skalám. S touto bundou jsem se však počasí nezalekla a bez obav
zvládala všechny nástrahy hor, které se mi postavily do cesty.
Vodu nepropustí
Třívrstvý membránový materiál GORE-TEX® Pro s vodním sloupcem 28 000 mm mě spolehlivě udržel v suchu i na problematických místech v okolí ramen, kde se batoh nejintenzivněji otírá o bundu.
Nadprůměrná prodyšnost
Dostatečná prodyšnost je dalším důležitým parametrem, který zajistí, že se tělesné výpary dostanou od těla ven i přes odolnou membránu a nedochází k hromadění vlhkosti ve spodních vrstvách. Bunda Stinger Pro má parametr prodyšnosti RET , čímž se řadí do skupiny bund s tou nejvyšší prodyšností. RET představuje odpor, který klade látka průchodu vodních par od těla do ovzduší.
V kombinaci s funkčním oblečením jsem ani při rychlejším tempu neměla po těle pocit vlhkosti a spodní prádlo zůstalo suché. Navíc tato goretexová bunda disponuje dvěma odvětrávacími otvory v podpaží. Díky oboustranným zipům lze snadno regulovat jejich velikost.
Podařené kapsy
Vývojáři mysleli na všechno. Je to vidět i na umístění dvou hlavních kapes na hrudi. Během lezení se do nich snadno dostanete i bez boje se sedákem, při túře zase nemusíte rozepínat bederní popruh batohu. Z vnitřní strany se nachází ještě jedna menší kapsička na zip.
V mrazivém Slovenském ráji
Ledová země Slovenského ráje pro mě přichystala mrazivých mínus 10°C a severní vítr. V tomto případě byl velmi důležitý výběr spodních vrstev. Pod „goráčem“ mě držela v teple péřová bunda Tsunami od Ocúnu a merino tričko Smartwool s gramáží 250. Tahle dvojkombinace mi spolehlivě pomohla udržet tělesné teplo a spolu s větruodolnou membránou Gore-Tex vytvořily optimální vrstvení, které mi poskytovalo tepelný komfort během celé túry.
Proč si pořídit Tilak Stringer Pro?
Stinger Pro není jediná goretexová bunda, kterou používám. Musím však podotknout, že jednoznačně vyniká propracovanými detaily. Jednodotykové stahování se suchým zipem na rukávech a v bocích, pojištěné kovovým cvokem, zajisté pomůže lezcům na skalách. Navíc lezecká přilba je plně kompatibilní s kapucí. Její součástí je nalaminovaný kšilt, který zabraňuje kapání vody na obličej.
Jelikož si často ráda sednu na skály a sleduji majestátnost hor, velkou výhodou je pro mě prodloužený zadní díl. Samozřejmostí zůstávají používané voděodolné zipy YKK nejvyšší kvality. V dnešním boji o co nejnižší váhu a zároveň vysokou mechanickou odolnost je skvělou volbou. Moje velikost M váží pouhých 380 gramů.
Na sjezdovce OK
Bundu jsem testovala i při sjezdovém lyžování, i když to není její hlavní zaměření. A vůbec jsem ji nešetřila! Na ramenou jsem nosila lyže, podrobila jsem ji několika pádům, ale veškeré hrubší zacházení zvládla bez úhony.
Přesto bych na sjezdové lyžování doporučila raději dámskou bundu Raptor také od Tilaku, která má volnější střih (lépe se pod ní vejdou zateplovací vrstvy) a disponuje sněhovým pásem.
Bonusem čtyřletá záruka!
Navíc, Tilak na své výrobky poskytuje prodlouženou záruku 4 roky a prvotřídní pozáruční servis, což je významná výhoda, na první pohled možná přehlížená. Je úžasné okusit na vlastní kůži, co všechno dokáží ušít šikovné české ruce pod hřebeny Jeseníků.
Drobné nedostatky
Za jedinou nevýhodu považuji, že horolezecká přilba je pod kapucí občas velmi natěsno, je lepší si to
před koupí vyzkoušet. Musím zmínit ještě drobný detail, kterého jsem si všimla při dopadu slunečních paprsků na bundu. Tmavá podšívka jemně prosvítala na povrch, je to však kvůli nízké hmotnosti a proto tenčímu materiálu.
Shrnutí
Navzdory snahám přírody i mě, nalézt její limity, bunda odolala. Na jedničku! Zůstala jsem suchá a se správnou volbou vrstev pod bundou i v teple. Ani po kontaktu se skálou nebo keřem nezůstaly žádné škrábance.
Čtěte také
Kam dále?
28. 11. 2024