Vyběhněte do jara
Přes 500 modelů běžeckých bot

Teplotní rozdělení spacáků: Podle čeho správně vybrat
9. 8. 2021
Vyznáte se v teplotním rozdělení spacích pytlů? Hannah je testuje v laboratořích a jejich dělení...
Teplotní rozdělení spacích pytlů je při výběru jeden z nejdůležitějších parametrů. Od toho, kde spací pytel budete využívat, se odvíjí jeho tepelně-izolační schopnosti.
Obsah:

Teplotní rozdělení spacích pytlů
Pro lepší orientaci v teplotním určení spacích pytlů byla stanovena evropská norma, podle které by na každém spacím pytli měly být uvedeny tři hodnoty, které jsou charakteristické pro mezní teploty: komfortní, limitní a extrémní.
Komfortní teplota - Tcomf
Komfortní teplota je spodní hranice pro ženu, která přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacím pytli okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacího pytle, nebude pociťovat nepohodu z chladu. Uživatelka leží v tzv. „relaxační poloze“ například na zádech, nachází se v teplotní rovnováze a právě ještě nepociťuje chlad.
Toto ovšem neplatí pro nezkušenou uživatelku, která se již při této teplotě chvěje zimou. Teplota je vypočtena pro standardní ženu (25 let, hmotnost 60 kg, výška 1,60 m).
Limitní teplota - Tlim
Limitní teplota je spodní hranice, při které uživatel spacího pytle (muž 25 let, 173 cm, 70 kg) leží ve skrčené poloze těla, nachází se v teplotní rovnováze a ještě se netřese zimou. Avšak za podmínek, že zkušený uživatel přizpůsobí své oblečení a polohu okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacího pytle.
Teplota je vypočtena pro standardního muže (25 let, hmotnost 70 kg, výška 1,73 m)
Extrémní teplota
Extrémní teplota je teplota, kterou by se zákazník neměl při výběru řídit - slouží pouze k porovnání s ostatními spacími pytli. Je to spodní teplotní hranice, kdy je nebezpečí poškození zdraví podchlazením, a vyjadřuje bod nebezpečí vedoucí ke smrti. Vztahuje se na ženu (25 let, 160 cm, 60 kg) při ideálních podmínkách.

Jakou teplotou se řídit?
Vždy doporučujeme se řídit teplotou komfortní pro ženy a teplotou limitní pro muže. Je potřeba si uvědomit, že se jedná o laboratorní měření v jasně daných laboratorních podmínkách, které slouží k lepší orientaci a porovnání při výběru vhodného spacího pytle.
Nezapomeňte, že v reálných podmínkách dochází ke kombinaci izolačních vlastností spacího pytle, bazálního metabolismu, momentálních tělesných dispozic uživatele a měnících se klimatických podmínek. Vše výše zmíněné určuje, jak dobře se ve spacím pytli vyspíte.

Laboratorní testování spacáků Hannah
Abychom mohli plně důvěřovat teplotám, které na spacích pytlech Hannah uvádíme, všechny naše spacáky před výrobou sami důkladně testujeme. Zároveň je necháváme testovat v certifikované laboratoři - Textilním zkušebním ústavu v Brně - na tepelné vlastnosti dle normy ČSN EN ISO 23537-1 a 2. U vybraných produktů testování stvrzujeme značkou „OVĚŘENO“, která dodává našim produktům punc vysoké kvality.
Podle této normy se určují hodnoty, jimiž lze bezpečně stanovit teplotní rozsah spacích pytlů. Zní to složitě, ale jednoduše řečeno to znamená hodnoty, které vám řeknou, do jakých teplotních rozsahů je možné spací pytel použít.

Kde se tyto hodnoty při testování berou?
Testování v laboratořích je celkem složitý proces, který podléhá velmi přísným pravidlům a samotný test předchází přísné přípravy, jako zajištění stále stejné vlhkosti vzduchu, proudění vzduchu apod. Jako „testovací uživatel“ slouží figurína se jménem Karel, která se vloží do měřeného spacáku. Tak a co všechno Karel musí podstoupit, než nám vydá výsledné hodnoty?
- arel se obleče do teplákové soupravy dle normy EN,
- Na hlavu a tělo si nechá přidělat citlivé senzory a snímače,
- Opatrně si vleze do spacího pytle v poloze na zádech s rukama podél těla,
- Pečlivě se zapne do spacího pytle a opatrně si stáhne kapuci spacáku kolem hlavy,
- Karel leží ve spacím pytli uprostřed podložky a posílá nám pomocí citlivých senzorů údaje do měřící jednotky
Čtěte také