Black Days 25–50 %
Na téměř vše
Nejdelší rakouská ferrata
12. 7. 2020
Hledáte solidní ferratovou výzvu a intenzivní zážitek? Dejte si Priel Klettersteig. Od června 2019 je otevřena nová a nejdelší zajištěná cesta. Jmenuje se Priel Klettersteig (obtížnost D), měří 2130 metrů a až k vrcholovému kříži na nejvyšším vrcholu Totes Gebirge – Großer Priel 2515 m překonává převýšení 900 metrů.
Priel Klettersteig
Rakousko má od loňského roku (otevření červen 2019) novou nejdelší zajištěnou cestu. Jmenuje se Priel Klettersteig (obtížnost D), měří 2130 metrů a až k vrcholovému kříži na nejvyšším vrcholu Totes Gebirge – Großer Priel 2515 m překonává převýšení 900 metrů.
Někoho to možná překvapí (mě třeba ano), ale Klettersteig je opravdu dlouhý a pokud do něj nastoupíte jako my v úmorném vedru, kdy teploty v údolí atakují skoro čtyřicítku, tak poslední čtvrtinu cesty neděláte nic jiného, než vyhlížíte konec (a vodu).
Ve spodní části ferraty, v pozadí hřeben Warschenecku
Samotný Priel Klettersteig vznikl během podzimu 2018 spojením dvou již existujících cest SO-Sporn-Klettersteig D a už původně věhlasného Bert-Rinesch-Klettersteig D. Pokud byste si tedy na tuhle dřinu netroufli v kuse, můžete si přelézt třeba jen jednotlivé úseky a využít dva „notausstiegy“ (únikové varianty).
Náročnost cesty není rozhodně jen v její délce ale především v obtížnosti. Prakticky pořád se pohybujete v obtížnosti +/- C a lehčích míst si zde moc neužijete. A upřímně, i ty céčkové úseky (zejména v prostřední třetině) nám přišly poměrně obtížné. I céčko umí potrápit, když ho lezete 6 hodin v kuse.
První traverz C/D a výhled na údolí Hinterstoderu
Začíná se tedy asi 200 metrů výškových nad chatou Prielschutzhaus, kde Vás v krátkém sledu čekají dva poctivé výšvihy obtížnosti C a D (druhý je lehce převislý ale lze ho obejít lehčí variantou) a silový traverz C/D, pak si trochu odpočinete a užijete si nově zbudovaný lanový most.
Začíná se zostra, první „déčkový“ úsek je po asi padesáti metrech lezení
Zde začíná nová pasáž Verbindungs-Sektor, které mi osobně přišla asi nejtěžší, v podstatě pořád jste v traverzu s minimem stupů a drtíte „na tření“. V závěru tohohle úseku si užijete gymnastický průlez jeskyní a zejména vypečený déčkový výlez v traverzu z ní.
Zde končí prostřední úsek a Vás čeká opět fotogenický lanový most a ve výšce 1970 metrů se zde nabízí také druhý únikový východ. Tady je dobré se zamyslet nad tím, kolik Vám dosavadní lezení vzalo sil, kouknout na hodinky a také zhodnotit možnost případné změny počasí.
Lanové mosty, koření každé ferraty
Před Vámi je poslední třetina celého Priel Klettersteigu a (i pouze samostatně dost poctivá) původní cesta Bert-Rinesch-Klettersteig D. Na vrchol tedy ještě 600 metrů výstupu. Tato závěrečná třetina začíná lehčím traverzem pod nekonečné a několikrát i mírně převislé žebříky, kde si i nabušení borci kolikrát odsednou do odsedky.
Na žebřících to celkem odsýpá
A když už se konečně vyhoupnete na závěrečný hřeben, vyhráno nemáte. Vrcholový kříž se Vám ještě dlouho neukáže a pořád celkem lezete v obtížnosti C. Jen samotný exponovaný a výhledově vděčný dolez už je „snazší“. Berg heil! Vítejte na nejvyšším vrcholu Totesek.
Vrcholový kříž na Prielu je veliký a je vidět dlouho dopředu
Sestup zpět na chatu přes sedlo Brotfallscharte je pak asi na dvě hodiny a i zde Vás čeká pár zajištěných úseků obtížnosti A až B, ferratovou výbavu tedy do batohu neschovávejte. Pod sedlem Vás ještě čeká nepříjemný traverz celoročně zasněženého Kühkaru, kde se i mačky nebo alespoň nesmeky či cepín v ruce budou hodit.
Sečteno a podtrženo je Priel Klettersteig solidní výzva a jeho přelez je velmi intenzivní zážitek, který Vám budou vaše svaly připomínat ještě dlouho. Pro ferratové nadšence je takhle cesta povinnost!
Závěrečný vrcholový hřeben už je lehký, čeká vás ale po 4–6 hodinách lezení
Hodí se přecem vědět
Lokalita
Rakousko, Totes Gebirge, Großer Priel (2515 m)
Mapy a průvodce
Online průvodce na Priel Klettersteig D najdete na oblíbeném rakouské bergsteigen.com nebo třeba na českém Alpském vůdci. V knižních průvodcích zajištěná cesta ještě není.
Kdy vyrazit?
Na dlouhé cesty se hodí dlouhé dny. Brzké vstávání se zde ale vyplatí dvojnásob, cesta je orientována převážně na jih a jihovýchod, a když slunce nabere sílu, začne jí pekelně ubírat vám. Stabilní předpověď a nulové riziko bouřek je pro takovýhle podnik nutností. Cesta se leze zpravidla od konce června maximálně do poloviny října, jinak je pod sněhem.
Totes Gebirge umí být dost divoké
Kde složit hlavu
Jsou dvě varianty:
- Masochistická - kdy celou cestu otočíte za den z údolí (čeká vás převýšení téměř dva kilometry a zahájení túry nejpozději ve 4.00 (vyspat se dá buď v autě na parkovišti nebo v některém z penzionů nebo kempů v okolí, doporučuji Lifecamp přímo v Hinterstoderu)
- Méně masochistická - na Prielschutzhaus vystoupáte o den dříve (800 převýšení, 2 h chůze, 12 až 31 eur za noc). Chatu je pro její vytíženost nutné zarezervovat předem!
Chata Prielschutzhaus nabízí skvělou kuchyni a rodinnou atmosféru
Příjezd a parkování
Linz – Hinterstoder - parkoviště (placené). Z Prahy cca 4 hodiny.
Náročnost
Délka: 2130 m, převýšení: 900 m, obtížnost: D, doba lezení: 4,5 hod.
Vybavení
Kompletní ferratová výbava - sedák, přilba, ferratový jistící set a rukavice. S prsákem, odsedkou, lanem a dalším železem na řešení krizových situací taky špatně neuděláte. Na sestup pak cepín/mačky a v batohu nezapomeňte na lékárničku s čelovkou.
Předpověď
Pro akce v Alpách doporučuji sledovat vychytanou předpověď rakouského Alpenvereinu.
Celá cesta je víceméně orientovaná na jih, nepodceňte opalovací krém a sluneční brýle
Ostatní tipy
Těsně vedle Prielu stojí “rakouský Matterhorn” Spitzmauer s pohodovější ferratovou Stodertalersteig (B) nebo Schermberg s Tassilo Klettersteigem (D)
2200 metrů ocelového lano = nejdelší ferrata v Rakousku
Čtěte také
Kam dále?
28. 11. 2024