Přednáška: O lavinách, počasí a bezpečnosti s Alenou Zárybnickou a Pavlem Cingrem - 27.11.
26. 11. 2024
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
13. 10. 2021
Jaký přípravek zvolit na technický syntetický materiál a v čem a jak vyprat oblečení z přírodních materiálů jako peří nebo merino vlna.
Postupujte vždy podle údajů na všité etiketě a dodržujte teplotu vody a výrobcem povolený způsob praní. Volte prací prostředky, které jsou určené přímo na daný materiál (peří, merino vlna, membránové oblečení...). Doporučujeme přípravky Grangers, které jsou vyrobeny na bázi vody a tedy nezatěžují životní prostředí.
Oblečení z technických materiálů perte pravidelně. Tím, že např. lyžařskou či outdoorovou bundu raději několik let nevyperete, funkční vlastnosti materiálu neochráníte. Právě naopak. Tkanina, která se zanese špínou, mastnotou z těla, vlasů apod. ztrácí své technické vlastnosti - ucpané póry nemohou dýchat a pracovat tak, jak mají. A čím větší nános těchto nečistot bude, tím hůře se poté bude prát.
Po několikanásobném vyprání (2 - 3 prací cykly) můžete obnovit vodoodpudivost aplikací některého z doporučených impregnačních prostředků.
Oblečení z merino vlny není nutné prát po každém použití, i když ho při nošení propotíte. Platí to pro trička, mikiny a dokonce i ponožky. Proč? Protože bakterie působící zápach jsou absorbovány vlákny z vlny Merino, které zabraňují jejich reprodukci nebo růstu na povrchu vláken.
Pro ruční praní funkčního oblečení volte tekuté prací prostředky, protože u sypkých pracích prášků není zaručené jejich dokonalé rozpuštění. Oblečení perte ve vlažné lázni do 30 ºC. Vyvarujte se toho, že do vany plné vody a prádla vsypete navrch prací prostředek. Nejen, že nedojde ke správnému rozpuštění pracího prostředku, ale také byste mohli poškodit barvu látky.
Po praní v odpovídajícím tekutém prostředku oblečení (nebo třeba i batoh či spacák) pečlivě opláchněte a vymáchejte. Nejsnadnější je použít sprchu nebo tekoucí vodu v umyvadle.
Perete-li na cestách, například během několikadenní túry, bude se vám hodit mýdlo jako je Lifesystems All Purpose Soap. Jedná se o biologicky rozložitelné mýdlo, které je možné použít nejen na praní oblečení, ale i na tělo či nádobí.
Vždy nejprve ověřte na všitém štítku u oblečení, že je možné jej prát v pračce. Poté zvolte vhodný prací prostředek a dodržte výrobcem stanovenou teplotu vody. Novější pračky již mají speciální funkci pro praní outdoorového prádla, která je šetrnější. Pozorně sledujte symboly praní na výrobku a u péřového oblečení a dalších doporučených produktů nikdy prádlo neždímejte ani neodstřeďujte. Vodu nechte po vymáchání pouze vypustit.
Na různé typy tkanin je třeba použít speciální prací prostředky. Kvalitní prací prostředky nabízí značka Grangers a je jich na výběr velké množství. Podívejte se na ty nejpoužívanější:
Nepoužívejte avivážní prostředky, a to zejména při praní membránového oblečení. Aviváž zanese miliony mikropórů v membráně, čímž naruší technické vlastnosti tkaniny. Navíc na prádle by mohly vzniknout skvrny.
Vyperte několikrát oblečení ve speciálním pracím prostředku např. Grangers Performance Wash určeném pro technické materiály. Částečně tak aviváž z tkaniny odstraníte a uvolníte tak ucpané póry a tkanina bude moci opět dýchat. Po vysušení je třeba oblečení naimpregnovat. Částečně tím obnovíte funkční vlastnosti produktu.
Velkou výhodou technického sportovního oblečení je, že se obvykle vůbec nemusí žehlit. U oblečení, které je třeba vyžehlit, vždy ověřte teplotu a nastavení žehličky dle všitého štítku. Většinou však platí, že pokud je povolené ždímání (do 500 otáček/min), nebývá žehlení nutné.
Čtěte také
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %