Black Days 25–50 %
Na téměř vše
Obrvégry – skály pro začínající pískaře
1. 6. 2020
Lezení na písku vysoko nad kruhem (nebo dokonce nad smyčkou), to není jako práce s buzolou. A než vyrazíš dobývat věhlasné věže do Ádru, Skaláku nebo třeba na Prachov, je dobrý si to někde vyzkoušet, osahat a pořádně potrénovat. Začínajícím pískařům a nenáročným softmoverům jednoznačně doporučuji vyrazit na Horní skály (tzv. Obrvégry) do Lužických hor.
Obrvégry se téhle nenápadné skupině osmi pískovcových věží říká podle jejich polohy blízko u staré Horní cesty (německy Oberweg), která vede z Hrádku nad Nisou přes Horní sedlo do Rynoltic. Zdejší věže nejsou nikterak vysoké (10 až 15 metrů) a většina z nich byla poprvé vylezena už v roce 1904. O prvovýstupy se postarala skupina místních horolezců včele s libereckým básníkem a známým průkopníkem horolezectví Rudolfem Kauschkou. Nejdéle téhle partě odolávala Gahlerova věž, která byla zlezena až koncem května roku 1906.
Vrcholové foto nesmí chybět, v pozadí známé vrcholy Tlustec a Ralsko
Horní skály jsou tvořeny cenomanskými pískovci, v nichž se vedle základního křemenného tmele vyskytují i žíly tmelené vápencem. Se stejným matrošem se setkáš třeba na známějších Suškách nebo na Panťáku nebo nedalekém Havranu a znalci ví, že tenhle písek je poměrně dost „friendly“. Osobně mě tu vždycky překvapí, jak je místní skála pevná a nesype se pod rukama.
Na Zub si podle vrcholovky za rok vyleze maximálně 5-10 lezeckých dvojic
Lezecky nejvýznamnější a suverénně taky nejmohutnější místní věží je Velká smrtka, která nabízí spousty lehkých cest po velkých chytech okolo IV obtížnosti. Zejména zdejší Normální cestu III bych doporučil s klidným svědomím snad každému, jako jeho vůbec první cestu na ostrým konci na písku – jeden kruh, pevná (dnes už ale trochu uklouzaná) skála, mraky možností na tutový smyčky. Podobně lezitelné jsou například i Východní stará cesta IV a Východní střední IV, ty jsou ale už bez kruhu.
Dolez Normálky III na Velkou smrtku, suverénně nejlezenější cesta oblasti
Co si vylézt? Naše tipy
Další věže už jsou sice trochu menší, ale na každé je minimálně jedna cesta, kterou stojí zato si vylézt, například:
- Normálka (stará cesta) (III) na Dvojče – krásna cesta nejprve žlábkem, následně pak přes převis po velkých chytech, samotný hlavní vrchol Dvojčete je velmi úzký a člověk si tu připadá jak na Prachovské jehle na Prachově
- Velká voda (VII) na Libereckou věž – stěnová „sportovka“ Panťákovského charakteru přes 3 kruhy v západní stěně
- Stará cesta – varianta (V) na Zub – dobrodružná cesta nejprve komínem na temeno, déle pak exponovaným sokolíkem na vrchol
- Kauschkův žlab (VIIa) na Gahlerovu věž – silovější stěnové lezení ke kruhu, delikátní žlábek od něj vzhůru
Východní stěna Gahlerovi věže. Svižná ale krásná sedma Kauschkův žlab VII vede středem
Hodí se vědět
Lokalita
Česká republika, Lužické Hory, Horní skály
Odkaz na mapu - Horní skály
Mapy a průvodce
Online průvodce najdete na horosvazu nebo podrobně s nákresy v PDF překladu německého průvodce „Kletterführer Nördliches Böhmen (M. Bellmann, M. Thiele, Dresden 2003) od Lukáše Bludského. Můžete si také stáhnout aplikaci od ČHS: Skály ČR pro Android nebo iOS. Tištěný průvodce Lužické hory, kterého vydal Klub horolezcků Hrádek se už bohužel nedá sehnat.
Kdy vyrazit?
Lezení je v Lužických horách povolené celoročně a zdejší pískovec rychle vysychá a většinou se dá lézt hned druhý den po dešti. Doporučuji se ale vyhnout letním víkendům, kdy bývá celkem plno.
Kde složit hlavu
Přenocovat lze v autě nebo v „bivaku“ přímo pod Cvičnou věží. Na Horním sedle je také Horolezecká chata.
Příjezd a parkování
V obci Rynoltice odbočíme ze silnice číslo 13 na sever směr Horní sedlo a Hrádek nad Nisou. Parkoviště je po cca 3 km cesty přímo vlevo u cesty těsně před vjezdem do vesnice.
Náročnost
Nejvíce cest je zde v rozmezí III až VII Jednotné pískovcové klasifikace. Pro chrty se zde najdou ale i těžké IX a X.
Normálka III na Velkou smrtku je ze začátku lehce uklouzána, v klidu ale tahatelná
Vybavení
50metrové lano, helma, smyčky, uzlíky a bambuláky, UFO vklíněnce + klasické vybavení na skalní lezení. Mohou se taky hodit dlouhé nohavice a spárové rukavice.
Na nástupu do Kauschkova žlabu VII tě čeká několik silových temp za obliny
Předpověď
Na předpověď počasí můžete kouknout například na Meteoblue nebo Windy.
Ostatní tipy
Nedaleko je další krásná lezecká oblast Krkavčí skály, známá vyhlídka Popova skála nebo přírodní památka Sloní kameny.
Slanění ze Sokolu vede západní stěnou
Čtěte také
Kam dále?
28. 11. 2024