Na Stezku Českem se vydá na 2500 žáků a studentů
12. 4. 2025
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
21. 6. 2020
Via ferrat v Alpách už jsem přelezl mraky, ale tyhle dvě zajištěné linky v Lužických horách mě osobně oslovily nejvíc! Pojďme si představit dle mého soudu nejkrásnější „české“ via ferraty – Nonnensteig C/D a Alpiner Grat. „České“uvádím v uvozovkách proto, že se oba velmi oblíbené klettersteigy nachází sice v Lužických horách, ale pár set metrů (doslova) za hranicí s Německem.
Nezbytný test výbavy, kvality jištění i odvahy lezce
Pestré hřiště uprostřed pískovcových věží, tak by se ve zkratce dala popsat tahle cca 350 metrů dlouhá zajištěná cesta, kterou na pískovcovém skalním masivu Nonnenfelsen (Nonnen = jeptišky) vybudovala Žitavská sekce německého Alpenvereinu (DAV Zittau) už v roce 1994. Začátek via ferraty je 10 minut chůze od placeného parkoviště na kraji lázeňského Jonsdorfu. Je tu lavička a několik informačních cedulí s nezbytnými pokyny. Ustrojit, zkontrolovat kamarády a jdeme na to!
Úvodní lávka na Nonnensteigu C/D
Během hodiny lezení vás zde čeká od každého něco: lezení po kramlích, lanové mosty, exponovanější úseky, delikátnější technické komíny a koutky, lezení na tření i krátký převísek a zápis do vrcholové knížky. Ale taky zde najdete několik odpočinkových úseků, kdy je potřeba přejít mezi jednotlivými lezeckými pasážemi bez lana, a především i spousty krásných výhledů na malebný Jonsdorf a okolní pískovcové věže.
Závěrečný třílanový most byl na Nonnesteigu přidělán dodatečně
Ferrata je sice obtížnosti C/D, ale ze zkušenosti (s klienty na kurzech jsem ji šel už téměř stokrát) si s čistým svědomím troufám tvrdit, že ji zvládne opravdu každý. Prošel ji se mnou jak pětiletý nadšený klučina, tak skupinka tří dam z Pardubic, kterým bylo v součtu téměř 200 let. Obtížností C/D je v topu označený pouze krátký převislý úsek po kramlích těsně pod nejvyšším bodem celé ferraty, většina lezeckých úseků je ale kolem Béčka.
Těžší úseky je dobré dojistit. Pokud berete nováčky, nezapomeňte lano a znalost polovičního lodního uzlu!
Sečteno, podtrženo: krátký přístup i sestup, atraktivní lezení, pětihvězdičkové výhledy a stylová skalní hospůdka na vrcholu „Jeptišek“. Tahle zajištěná cesta má prostě všechno, co má pohodová ferrata nejen pro začátečníky a rodiny s dětmi mít. Za mě top!
Méně známá ale neméně krásná zajištěná cesta, kterou DAV Zittau vybudoval o trochu později (v roce 2006), leží jen deset minut jízdy autem z Jonsdorfu. Parkuje se v lese nad Oybinem a celkově je zde daleko méně civilizace, což zážitku z lezení na kráse jen přidává.
Alpiner Grat - hřeben jak v Alpách
AlpinerGrat je sice o trochu kratší než nedaleký Nonnensteig, ale lezecky mnohem vyrovnanější. Na necelých 100 metrech hřebenového lezení tu opět „potrápí“ několik výšvihů na tření a míst, kde jsou kramle od sebe dál, než je zdrávo. Výhledy jsou zde ale opět fantastické a zejména vrcholová partie hřebene, kde už je lezení lehčí, je za odměnu (jen ta hospůdka na závěr tu chybí). Céčková obtížnost zde víceméně převažuje a lezci menšího vzrůstu zde mají párkrát problém dosáhnout. Sestup z ferraty zpět k autu je pak záležitost na čtvrthodinku.
Výlez z úvodní a nejtěžší třetiny Alpiner Gratu C
V Lužických horách na vás sice nečekají monstrózní alpské stěny, nekonečné hřebeny nebo těžké sportovní úseky. Ferratové lezení je zde trošku o něčem jiném: o atmosféře, o výhledech a především zábavě na čerstvém vzduchu. A nemusíte sem jezdit takovou štreku jako do Alp.
Žitavská sekce DAV se o místní klettersteigy stará s německou precizností
Online průvodce v češtině najdete na spoustě webech (Alpský vůdce, Viaferraty.cz, Ferraty-unas.cz a další) nebo i s povedenou topografickou mapkou na oblíbeném rakouském Bergsteigenu (Nonennsteig C/D), Alpiner Grat C).
Zajištěné cesty je v Lužických horách povolené lézt celoročně, platí však přísný zákaz lezení za deště a mokra. Je to nejen nebezpečné, ale také neohleduplné vůči místním pískovcům. Na Jeptišce občas z jara bývá zákaz kvůli hnízdění (aktuální info najdete na webu správce ferraty).
Exponované traverzy a super výhledy, to je Nonnensteig C/D
Přenocovat lze na divoko v autě nebo v některým z penzionů či kempů v okolí. Doporučuji třeba penzion Na Hřebenovce na nedalekém Krompachu. Skvělá je také nově otevřená restaurace Farma Hvozd (také Krompach).
Na ferraty do Lužických se nejrychleji dostanete přes hraniční přechod v Petrovicích severně od Jablonného v Podještědí (silnice č. 13 Liberec – Děčín).
U Nonnensteigu se parkuje na placeném parkovišti „u jezírek“ na kraji Jonsdorfu (stačí dvě éčka). Na AlpinerGrat se pak vychází s menšího parkoviště u cesty na Oybinem.
V okolí Jonsdorfu jsou pískovcových věží desítky
Jeptiška (Nonnensteig) má obtížnost C/D, AlpinerGrat je čisté Céčko. Obě ferraty jsou bez větších obtíží zvládnutelné pro začátečníky i straší děti (+/- od 8 let).
Kompletní vybavení na via ferraty: úvazek+ferratový tlumič pádů+helma, mohou se hodit rukavice. Pro děti nezapomeňte na celotělový nebo kombinovaný úvazek a dětský tlumič pádů. Vybavení si můžete zapůjčit ve vybraných prodejnách Rock Point. Pokud vyrazíte s dětmi nebo začátečníky, hodí se lano materiál na dojištění.
Na předpověď počasí můžete kouknout například na Meteoblue nebo Windy.
Některé úseky je nejsnazší vyřešit artisticky
Kousek severně na Žitavou jsou ještě dvě kratší ferraty, které vedou na vrchol Spitzberg – Apollofalter A/B a Riesenboulder D. Za návštěvu taky stojí skalní hrad v Oybinu nebo třeba výstup na nedaleké vrcholy Hvozd a Luž.
Odkaz na místo: Zittauer Gebirge
Lužické hory – Naturpark Zittauer Gebirge, Německo
Odkaz na místo: Zittauer Gebirge
Čtěte také
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %