23. 8. 2019
Black Days 25–50 %
Na téměř vše
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
9. 7. 2019
Trochu jiné vyprávění z cest Honzy Trávníčka, tentokrát Mustang - Malý Tibet.
Letošní fotovyprávění z mých cest jsem se rozhodl pojmout trochu jinak, než minulé díly. Tak nějak to souvisí s naším životem poslední dobou. Stále zůstáváme tam, kde to máme moc rádi – v Nepálu, ale náš himálajský svět se částečně posunul z „pouhého“ dobývání osmitisícovek na objevování krás nepálských treků.
Častěji si teď vybereme nižší pohodový výlet po krásných horách a „osmitisícovku si dáme“ jen čas od času. Zatím to vychází na každý druhý rok. Baví nás poznávat místa, kde jsme ještě nebyli i hledat časoprostorové skulinky a neznámé odbočky na profláklých trasách tak, abychom se vyhnuli davům turistů i stále častějším stavbám silnic. A také nás baví trávit čas, sdílet zážitky i životní příběhy a zkušenosti s partou, která nás (nebo my ji?) na každé takové cestě doprovází. A baví nás naše nepálská rodina, tedy kamarádi z agentury, která nám radí a pomáhá s realizací všech těch nápadů. Ale horolezci, nebojte, příští rok budou fotky zase expediční, osmitisícové Makalu :-) ... jaro 2020.
Honza Tráva Trávníček s přítelkyní Miri Jirkovou v milovaných horách
Začneme Mustangem, který byl pro nás tak silný, že jsem se rozhodl z fotek z této oblasti vytvořit kalendář na příští rok. Sice tam objevíte i Manaslu trek, Lobuche East a Ama Dablam, ale Mustang bude tvořit hlavní část.
Úplně jiná krajina, než jsme v Nepálu zvyklí. Ne nadarmo se této oblasti přezdívá Malý Tibet. Platí se sem speciální permit, počet návštěvníků je omezený, takže na této náhorní plošině ve výškách nad 3000 m mnoho turistů nepotkáte. Mustang je typický svým suchým, větrným a vůbec velice drsným podnebím.
Vesničky se soustřeďují poblíž zdroje vody, kterým je ponejvíc řeka Kali Gandaki a tvoří malé zelené oázy zářící v pouštní krajině. Může vám prodloužit sezónu v Nepálu, protože se sem můžete přesunout, když jinde začíná pršet a pokračovat dále v treku v kraťasech a tričku a případně větrovce. Teploty v noci či na silném dopolední větru sice klesají a často je to až kolem 10 stupňů či méně, ale přes den se zase rozehřejete sluníčkem a fantastickými výhledy.
Moc jsme se do této náhorní oblasti, kdy se většinu času pohybujete ve výškách nad 3 000 m, těšili. Všichni nám říkali, že to je poslední „Tibet“ na světě. V Mustangu od pradávna žije početné tibetské etnikum, které si dodnes zachovává své tradice a kulturu.
Po staletí zde probíhal čilý obchod hlavně se solí, která se těžila v jezerech na tibetské náhorní plošině a se solnými karavanami mířila do Indie. Skutečný Tibet jsme měli možnost vidět v roce 2016 cestou k Cho Oyu a byl to smutný pohled. Bohužel, Čína vše tibetské zašlapává do země a dělají to chytře. Síla peněz a pohodlného života.
I přesto, že jde o jednu z nejsušších oblastí Nepálu, krajina je tu úžasná. Hluboké kaňony lemované neuvěřitelně barevnými, větrem a vodou tvarovanými, nĕkolika set metrů vysokými skalisky. Zachovalé a stále živé původní vesničky s usměvavými tibetskými lidmi, nádherné budhistické kláštery, často vestavěné do skály a všudypřítomné barevné stupy.
Když už se někde něco zazelená, určitě tam potkáte pasoucí se kozy, ovce a volnĕ běhající konĕ. To vše pod nedalekými vrcholky zasněžených kopců, z nichž nejvyšší je Khamdžung Himal s výškou 6700 m.
Nejzažším místem našeho letošního putování bylo hlavní královské město Mustangu Lo Mantang, které je vystavěno v krásné krajině a v jehož okolí najdete neuvěřitelně zachovalé kláštery. Fantastická je i nedaleká vesnička Choser s unikátní možností navštívit kdysi obývaný jeskynní komplex.
Určitě se do „zakázaného“ království rádi vrátíme, teď se podívejte na fotoreportáž:
Mustang – zapomenuté království s hlubokými kaňony. Celkově fantastická krajina
Když si nás přátelé objednají, abychom jim připravili nepálskou svatbu. No problem.
Velký poprask naše návštěva vzbuzovala i u místních. Naštěstí sem ještě mnoho turistů nezavítá.
Lidová tvořivost a vynalézavost je velká. Prostě použijí botku a vše funguje jak má :-)
Neuvěřitelné skalní útvary. Pohled na ně vás doprovází velkou část cesty.
Domácí zvířátka s pěkně vyrostlejma rohama. Hlavně opatrně kolem nich.
Kláštery v Mustangu patří k těm nejstarším a nejzachovalejším na světě.
I jejich návštěva je plná úžasných prožitků a je fajn v klidu spočinout.
Mníšci se vzdělávají v jednom z mnoha klášterů, zde jeden z nejkrásnějších v Choseru.
V mnoha vesničkách potkáváme spoustu stup, které stráží místní klid.
Kde se vyskytuje voda, tam se to zelená a vyroste vesnička.
Většina obyvatel jsou Tibeťané, jsme velice blízko hranice.
Krajina je naprosto různorodá, od velehor v pozadí, skalní útvary, až po zelená údolíčka.
Místní obyvatelé žili na hlavní trase, kudy proudila sůl z Tibetu do Indie, tu bylo třeba chránit.
Naši spolutrekaři. Zase parta, která nás bavila. To je prostě ono, trávit čas s lidmi, s kterými chceš.
Zpátky v Muktinathu. Městečko, ve kterém najdeme krásný hinduistický chrám a kde končí Annapurna Trek. A kde koukáte na osmitisícové Dhaulagiri.
A nejen to, ale i Budha velký, sedící a majestátní.
A dokonce se nám podařilo vyškrabat 1800 m výškových do pětitisícového sedla Thorong la pass.
Přes sedlo přechází i poutníci na své cestě do svatých chrámu v Muktinathu.
Budete nám hory chybět, ale brzo se zase uvidíme…
Prožili, napsali a vyfotili: Honza Trávníček (člen Rock Pont Týmu) a Miri Jirková
Čtěte také
23. 8. 2019
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %