Přednáška: O lavinách, počasí a bezpečnosti s Alenou Zárybnickou a Pavlem Cingrem - 27.11.
26. 11. 2024
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
2. 3. 2024
Turistické kalhoty si musí poradit s rozmary počasí a současně být pohodlné. Poradíme vám, jak vybrat ty správné kalhoty na náročnější treky.
Kalhoty na turistiku ve vyšších horách vyžadují pečlivý výběr. Na tuto část oblečení se musíte stoprocentně spolehnout. Vršky více či méně navrstvíte dle potřeby. Kalhoty, které oblečete na startu, vás musí doprovodit bezpečně až do cíle.
Je vhodné si ještě před nákupem zodpovědět tyto dvě otázky.
Pokud předem víte, jaké bude klima a jakou aktivitu budete dělat, výběr kalhot bude snazší. Do velkého chladu se sněhem je lepší vybrat zateplené kalhoty do hor (obvykle zevnitř vybavené česaným fleecem nebo vlnou).
Na zbytek roku postačí klasické kalhoty na horskou turistiku bez zateplení. Ty nakonec můžete využít i v chladných podmínkách, když pod ně natáhnete spodky a v případě deště či sněhu pak přidáte nepromokavost přetažením membránových „převlečných kalhot“.
Ať už budete chodit na treky v Nepálu, v Tatrách nebo po rakouských ledovcích, budete se drápat do kopce i z kopce. Z tohoto důvodu potřebujete kalhoty prodyšné, abyste se při své túře nekoupali ve vlastním potu. Moderní doba přináší moderní technologie. Např. dvojité tkaní zajistí výbornou větruodolnost a přitom zachovává to nejdůležitější - skvělou prodyšnost, tedy odvod vlhkosti z těla na povrch látky.
Nejběžnějším materiálem pro výrobu technických outdoorových kalhot je Polyamidové vlákno (PAD)
Nejpoužívanější z této skupiny je nylon nebo polyesterové vlákno (PES). Tyto vlákna zajišťují dostatečnou mechanickou odolnost, která je v horách velmi zásadní. Ideální je, když je vlákno doplněno elastanem, čímž dodává na pružnosti a tedy na komfortu.
V obchodech se můžete setkat s názvy takových materiálů jako: AFT (Advanced Fabric Technology), AFT Double Weave, Shellstretch, Shellstretch PROWOOL (navíc vlna pro použití v chladných podmínkách), Durastretch a mnoho dalších.
Nepromokavé kalhoty jsou nejčastěji membránové. Membránový materiál tvoří většinou 2 a půl nebo 3 vrstvy, které jsou spojené laminací v jeden celek. Takové kalhoty nepotřebují dalších úprav a jsou trvale nepromokavé s dostatečnou prodyšností během nepříznivých klimatických podmínek.
Celosvětově nejznámější značkou membrány je GORE-TEX od firmy W.L.Gore, v našich podmínkách patří ke známým značkám Climatic od české firmy Hannah.
Dalším řešením, jak zajistit ochranu před deštěm (voděodolnost) je povrchová úprava materiálu. Vnější materiál je ošetřen tak, aby byl dostatečně vodoodpudivý. Takové kalhoty jsou více prodyšné, přesto vás ochrání před nepřízní počasí, ne však tak extrémní či dlouhodobou, jako membránové kalhoty. Voděodolné kalhoty obléknete na většinu vašich horských túr, a když vás zrovna zastihne déšť, bezpečně vás doprovodí do cíle.
Mezi nejčastější úpravy patří nanesení ochranné vrstvy DWR (Durable Water Repellent) za účelem zvýšení voděodolnosti materiálu. V dnešní době je běžné, že tato ochranná vrstva neobsahuje pro přírodu škodlivé fluorokarbonové sloučeniny a je tak označena jako PFC Free. Případně se můžete setkat s označením C6, které je šetrnější k životnímu prostředí než dříve hojně využívané C8 (označení délky karbonových řetězců).
Kalhoty na hory musí být střihově pohodlné a umožňovat rozsah pohybu. Při zkoušení kalhot si vždy určitě sedněte do dřepu, jedině tak zjistíte, jak budou pohodlné a zda někde materiál nepříjemně nepne.
Technicky střižené nohavice a přídavek elastanu zajistí příjemný pocit bez pnutí materiálu i při velkém rozsahu pohybu nebo krkolomnějších pozicích, do nichž se někdy při přelézání překážek dostanete.
Odlišně jsou střižené pánské a dámské outdoorové kalhoty. Střih odlišuje nejen délku nohavic, ale i proporce sedu, boků apod. Přesto je vhodné kalhoty vyzkoušet a není výjimkou, že muži sáhnou po dámském střihu a naopak ženy po pánském. Samostatnou kapitolou jsou teenageři, kteří již odrostli dětským velikostem, ale do pánské či dámské nejmenší velikosti jim ještě kousek chybí.
Doporučujeme vyzkoušet více různých značek a modelů. V Rock Point prodejnách je možné při nákupu vybraných značek využít i krejčovské úpravy na míru.
Nohavice jsou moc dlouhé či krátké? Nebo vám délka vyhovuje, ale v tom pase by to chtělo krapítek poladit?
Při nákupu Hannah nebo Rafiki oblečení v Rock Point prodejnách můžete využít krejčovských úprav přímo na míru.
Při výběru sledujte i praktickou stránku, co se týká vybavenosti kalhot:
Co při turistice na kalhotách oceníte až při používání v terénu, jsou speciální funkční prvky. Jsou to vlastně technické vychytávky. Na první pohled je nevnímáte, ale v terénu vám zajišťují pohodlí.
Hodí při jakémkoliv pohybu v kamenitém terénu, po ledovci… Zesílení některých partií (kolena, vnitřní strana kotníků nebo zadek) je pro kalhoty na vysokohorskou turistiku důležité, aby nedošlo k jejich prodření o tvrdý, ostrý povrch terénu. Vyztužená vnitřní strana kotníků se očekává zejména v případě, že budete chodit na mačkách. Kolena i zadek jsou pak zásadní nejen pro ferratové přelezy, ale během túry si budete chtít leckde i sednout či kleknout.
U kalhot do hor věnujte pozornost také zipům na konci nohavic. Pokud zipy jsou, můžete nohavici rozšířit a snadněji ji přetáhnete přes nohy. Pokud je zip dostatečně dlouhý, přetáhnete kalhoty i přes turistickou obuv.
Zipy můžete najít i na bocích stehen, kde mají za cíl zvýšit prodyšnost a fungují jako takové přídavné větrání. Využijete je hlavně při chůzi do kopce (i při skialpových túrách) nebo větších teplotních výkyvech během túry.
U vychytanějších kalhot na vysokohorské túry objevíte na koncích nohavic odnímatelné návleky. Taková vychytávka je velmi šikovný a praktický bonus, zaplatíte ho však vyšší pořizovací cenou.
Na některých outdoorových kalhotách najdete vpředu nohavice kovové či plastové háčky. Slouží k zaháknutí za tkaničku či spciální úchyt na botě, čímž si nohavici k obuvi napevno zafixujete. Zabráníte vyhrnování nohavice při chůzi, dřepu apod. Navíc i částečně ochráníte nohu před zašpiněním od bláta a prachu. U nízkých trekovek eliminujete napadání nečistot do boty a ještě omezíte zachytávání tkaniček o překážky terénu.
Pokud zrovna nebudete přelézat náročnější úsek trasy a nebudete mít na sobě sedák, pak se kapsy hodí pro věcičky, které potřebujete mít hned po ruce typu kapesník apod. Nečekejte, že se vám půjde dobře do kopce s mobilem v kapse. Lepší je mít kapsy na zip, abyste zajistili, že vám z nich nic nevypadne. Výhodou může být i malá kapsička na stehně, opět doporučujeme na zip nebo pevnější suchý zip.
Turistické kalhoty z technických materiálů perte vždy v přípravcích určených na outdoorové oblečení. Šetrné k barvám, materiálu i přírodě jsou přípravky na vodní bázi jako např. Grangers. Stačí odměrka a zbavíte se špíny i potu. Důležité je prát kalhoty pravidelně, aby nedocházelo k ucpávání pórů materiálu špínou a tím ke snižování funkcí, pro které jste si kalhoty pořizovali – prodyšnost a voděodolnost. Pozor, póry ucpává i aviváž, takže přípravky s aviváží nikdy nepoužívejte.
Odolnost proti vodě je nutné po několika vypráních znovu „oživit“. Opět používejte speciální přípravky k tomu určené a dodržujte pečlivě pokyny výrobce.
Ať je vám v nových kalhotách na vysokohorskou turistiku přímo do skoku.
Čtěte také
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %