Black Days 25–50 %
Na téměř vše
Na co se zaměřit při výběru zimních bot a jak o ně pečovat?
7. 12. 2023
Na co si dát pozor při nákupu zimních bot? Jak o zateplené boty pečovat? Poradíme vám jak na to.
S nástupem chladných dní budete postupně přidávat další a další vrstvy oblečení, jež vá,s ochrání před zimou i nepřízní počasí. Podcenit byste ale neměli ani volbu vhodné obuvi, která zajistí, že budou vaše nohy v teple a suchu po celou zimu – během procházek ve městě, v přírodě i při sportu.
V současné době můžete volit z opravdu pestré nabídky pánských, dámských i dětských zimních bot – víte, jaká jsou specifika zimní obuvi a jak ji správně vybírat? Poradíme vám, na co se zaměřit a jak nohám během zimy zajistit ochranu a pohodlí, ať už vyrazíte kamkoliv.
Na příležitosti záleží aneb zimní boty pro všechny aktivity
Pomineme-li základní rozdělení na pánské zimní boty a dámské zimní boty, existují další kritéria, která byste měli během výběru obuvi zohlednit. Především jde o účel a využití, jež zásadně ovlivňují požadavky na typ bot.
Na běžné nošení a procházky po městě zvolte zateplené zimní boty s kožíškem nebo speciální technologií např. KEEN.WARM, která udržuje teplo, zlepšuje krevní oběh, dokonale absorbuje vlhkost, a navíc je odolná vůči plísním.
Na vycházky přírodou i vysokohorské túry se hodí outdoorové zimní boty s membránou, které poskytnou komfort a zajistí bezpečný pohyb v náročném terénu. Membrána zamezuje vnikání vody do bot, což během chladného a vlhkého počasí rozhodně oceníte i v běžném životě a městských podmínkách.
Nezapomeňte však, že stejně jako membrána nepropustí vodu zvenku, o něco zhorší také odvod vlhka z bot. Je tedy dobré nebýt v nich dlouho v interiéru, například v zaměstnání a podobně. Zimní trekovou obuv můžete zvolit v nízké variantě nabízející všestranné využití, i ve vysokém provedení do náročnějšího terénu, kdy je velmi důležité mít pevně zafixovaný kotník.
Pokud patříte k těm, kteří se ani v zimě nechtějí vzdát své běžecké vášně, sáhněte po speciálních zimních běžeckých botách. Díky použitým technologiím můžete i na sněhu běhat bezpečně a současně udržet své nohy po celou dobu v suchu a pohodlí. Nabízí je například značka Dynafit.
Pohodlí na prvním místě
Maximální komfort pro vaše chodidla by měl zajistit již samotný výběr bot, proto jej rozhodně nepodceňujte. Dostatek času věnujte především zkoušení obuvi.
Doporučuje se boty zkoušet v odpoledních nebo večerních hodinách, kdy nohy v důsledku fyzické aktivity nabývají na objemu. Můžete tak předejít tomu, že si koupíte příliš malé či těsné boty, které by vám znepříjemnily sportovní zážitky a navíc by mohly způsobit i nepříjemné otlaky, puchýře a další zdravotní obtíže. Mějte na paměti, že bota vás nesmí tlačit už při samotném zkoušení!
Zimní vložky do bot
Pánské zimní boty i dámské zimní boty respektují rozdílnou anatomii chodidel, kterou mají muži obecně širší. Přizpůsobit boty ještě víc svým individuálním potřebám můžete například použitím speciálních vložek, jež doslova zajistí propojení mezi vašimi chodidly, obuví i celým tělem. Sportovní zimní vložky jsou vylepšeny o speciální hliníkovou fólii, která zabraňuje pronikání chladu a úniku tepla z obuvi.
Na trhu jsou k dispozici i takové vychytávky, jako jednorázové ohřívací vložky do bot, které vyrábějí teplo až po 8 hodin. Nebo speciální ohřivače prstů, které se dají použít při jakékoliv situaci.
4 kroky pro maximální pohodlí
- Mít nohy v suchu a teple
To je základní předpoklad. O ochranu před nepříjemnou vlhkostí se postarají kupříkladu zimní boty s nepromokavou membránou. Vedle nepromokavosti zajišťuje membrána rovněž větruvzdornost a odpovídající prodyšnost. Např. Gore-Tex, KEEN.DRY apod. - Využít pohodlí návleků
Praktickým doplňkem do sněhu, bláta a zimního marastu jsou také návleky na obuv poskytující ochranu proti sněhu, vlhku i nečistotám. - Zvýšit tepelný komfort díky ohřívačům
Zvýšeným nárokům na teplo vyhoví například speciální ohřívač prstů u nohou nebo celých chodidel, který po vyndání ze sáčku reaguje s kyslíkem, a po chvilce začne hřát. - Usnadnit si pohyb pomocí nesmeků
Snadnější a komfortnější chůzi na zmrzlém sněhu, náledí i ledu, vám zajistí protiskluzové pomůcky na obuv, tzv. nesmeky. Ty se vyrábějí v mnoha variantách vhodných do městského prostředí i pro turistiku.
Na co se zaměřit při výběru dětské zimní obuvi
Výběr dětských outdoorových zimních bot představuje samostatnou kapitolu, protože jsou na ni kladeny ty nejvyšší nároky. Děti boty opravdu nešetří, a tak by měly být vyrobeny z nejkvalitnějších, vysoce odolných a oděruvzdorných materiálů. Myslete také na praktické a snadné obouvání i vyzouvání, které zajistí například zapínání na suchý zip nebo stahovací gumičky. Vhodný je rovněž pogumovaný okop.
Samozřejmostí by u dětských zimních bot mělo být odpovídající zateplení a nepromokavá membrána, jež udrží nohy vašeho dítěte v suchu a teple. Současně je nutné dbát, aby byly boty ve vnitřní nášlapné části vybaveny savým materiálem, protože se dětem nohy obvykle více potí.
Pro správný vývoj klenby je stěžejní, aby boty perfektně seděly, proto nohy vždy důkladně změřte. Je důležité, aby dítě při měření stálo, a na chodidla tak byla přenášena celá váha, jako při chůzi. Nohy je optimální měřit v ponožkách, které bude dítě do bot nosit, nejlépe odpoledne, kdy následkem fyzické aktivity natékají. K naměřené velikosti připočítejte nadměrek 10-15 mm.
Obecně je lepší vybrat delší a užší botu, aby mělo dítě do délky dostatek prostoru pro prsty, což je důležité zejména pokud neustále běhá. Do šířky se většina materiálů nošením trochu poddá a vytáhne, nikdy by však boty neměly být už během zkoušení příliš těsné nebo dokonce tlačit. Nezapomeňte také, že dětem rostou nohy velmi rychle a je nutné kontrolovat, zda z dané obuvi už nevyrostly.
Zejména pro ty nejmenší je vhodné volit kotníkové boty, jež zajistí lepší stabilitu i ochranu nohou, ale i starší školáci a teenageři, kteří spolu s rodiči nebo kamarády vyhledávají dobrodružství v horách, ocení kotníčkové trekové boty. Pokud si nejste výběrem jisti, obraťte se na odborníky, kteří vám rádi pomohou nejen s volbou bot pro vaše nejmenší. Lépe se zorientovat v nabídce zimní trekové obuvi mohou pomoci také recenze a testy produktů, které vám mohou zodpovědět řadu otázek a vybrat ty správné boty přímo pro vás.
Jak správně pečovat o zimní obuv
Správná péče o outdoorové zimní boty spočívá především v jejím čištění a obnovování voděodolného povrchu použitím impregnace. Přinášíme několik rychlých tipů, jak na to:
- Impregnaci nanášejte sprejem ze vzdálenosti 10-15 cm
- Boty, které impregnujete, musí být vlhké a čisté
- Po nastříkání setřete přebytečnou tekutinu (loužičky) z povrchu boty houbičkou nebo mokrým hadříkem
- Nechte boty dobře uschnout
Pro celokoženou obuv je nejvhodnější impregnací přírodní včelí vosk, který byste měli nanášet na nahřátou obuv (například fénem). Nahřátý povrch rozpustí vosk. Ten pak snadno rozetřete čistým hadříkem po celém povrchu obuvi. Nevýhodou použití vosku je jeho vliv na barvu, která po nanesení výrazně ztmavne.
Čtěte také
Kam dále?
28. 11. 2024