(Po–Pá 8:00–16:30)

Aleš Sedlák sbírá další běžecký úspěch. Nyní na Lavaredo Ultra Trailu

Závody

30. 7. 2024

Na červen si Aleš Sedlák nadělil hned několik ultra. Necelý měsíc po Lysohorském Ultra Trailu si v Dolomitech zaběhl se světovou špičkou 120km distanci na Lavaredo Ultra Trailu. V nabušené konkurenci si vyběhl krásné 17. místo. V rámci českého zastoupení byl v cíli jako druhý.

• Trasa 120 km, 5 800 km+
  • Výsledný čas 13:53:44 (+1:56:29 na prvního Hanse Nambergera)
  • Umístění: 17. celkově (2. nejlepší Čech)

První část závodu po boku elitních běžců

Na Lavaredu to byla moje první účast, ale podle parametrů závodu a zkušeností mých kamarádů s touto trasou jsem věděl, že když se nic nestane, tak by výsledný čas mohl být pod 14:30.

Závod startoval v pátek v 11 večer z centra Cortiny. Startovní pole elitních závodníků bylo dost našlapané, určitě to byl společně s UTMB v roce 2023 nejlépe obsazený závod, jaký jsem kdy běžel. Jak je mým zvykem závody rozbíhat o trochu rychleji, než je zdrávo, tak i zde jsem to tak plánoval. Prvních 30 km jsme s Peťou Hénkem a Michalem Vašíčkem šli plánově ostřejším tempem, a měli jsme tedy tu čest, jít celou první část s čelem závodu.

Aleš Sedlák při závodě Lavaredo Ultra Trail 2024

Už tyhle první 3 hodiny běhu po boku jmen jako jsou Tom Evans, Hannes Namberger nebo Thibaut Garrivier byl obrovský zážitek. Bylo jasné, že celý závod jejich tempo neudržíme, a tak po 30 km jsme se s klukama roztrhali a od té doby si šel každý svůj závod.

Závod byl rozeběhnutý celkově rychleji než v předchozích ročnících, což potvrzuje to, že okolo ikonického Tre Cime, nás prvních cca 30 běžců běželo za svitu čelovek. Pro mě to byl na Lavaredu první větší závodní test čelovky Black Diamond Distance 1500

Aleš Sedlák na Lavaredo Ultra Trailu - Startovalo se v 11 večer a prvních 30 km jsem se držel elitních běžců
Startovalo se v 11 večer a prvních 30 km jsem se držel elitních běžců

Dvě desítky km krize, ale pak paráda

Do cca 70. kilometru se mi závod běžel parádně, pak jsem si vybral slušnou krizi, možná zaplatil daň za rychlý začátek.  Ale od 90. kilometru jsem se dostal zpátky do hry a podařilo se mi tempo vystupňovat tak, že se mi podařilo předběhnout například Pau Capella, který se může pyšnit například vítězstvím na slavném UTMB. Jo a když člověk předbíhá takovou hvězdu, to se pak v hlavě všechno přepne a běží to skoro samo.

Aleš Sedlák na Lavaredo Ultra Trail - Mezi 70. - 90. km krize, ale pak se mi běželo parádně
Mezi 70. - 90. km krize, ale pak se mi běželo parádně

Lavaredo za mnou, už se chystám na další závod

V červenci jsem ještě proběhl Nízkotatranskou stíhačku s stříbrným výsledkem a teď už se chystám v rámci legendárního UTMB na jeho sice kratší variantu, zato techničtější - TDS. Běží se na konci srpna a je to trasa na 145 km s převýšením 9 200 m+. Tady na Lavaredu jsem si i testoval boty Hoka Speedgoat 6, ve kterých plánuji vyběhnout a užít si tuhle vysokohorskou atmosféru.