Obujte se do jara
Pestrá nabídka bot

Jak legálně přespat v přírodě
16. 4. 2025
Základní informace a rady, jak přečkat v přírodě noc. Co byste měli pro bezproblémové spaní u nás a na Slovensku vědět a čeho se vyvarovat.
Ne všude je spaní v přírodě povolené, případně má svá pravidla. Ve článku se podíváme na to, jak se na přespání v přírodě dívá zákon v České republice a na Slovensku. Základem je rozlišovat, zda nocujete nebo táboříte.
Cestování se spaním mimo civilizaci je úplně jiný druh zážitku. Opravdovější, klidnější - s pocitem, že nic víc není potřeba. Usínání pod otevřeným nebem, za zvuků přírody a hvězdami nad hlavou. A rána? Ta voní po rose a volnosti.

Spaní v přírodě v ČR
V České republice je táboření v přírodě mimo vyhrazená místa zakázáno, je však povolené tzv. nocování. Pojďme si říci, co který výraz znamená.
Rozdíl mezi tábořením a nocováním
TÁBOŘENÍ
- Spaní ve stanu nebo přístřešku
- Vícedenní pobyt na jednom místě
- S rozděláním ohně
- Na místě zůstávají stopy po stanování
NOCOVÁNÍ
- Spaní pod širákem (karimatka nebo hamaka)
- Jednorázové přespání
- Bez rozdělání ohně
- Na místě nezůstanou žádné stopy
Definice táboření a nocování není v zákoně zcela přesně specifikována. Oblíbené přespání ve stanu jednu noc na jednom místě tak lze označit za hraniční situaci. To bohužel také znamená, že je potenciálně problémové a pokud na vás narazí zástupce příslušných orgánů, můžete dostat pokutu.
Národní parky a národní přírodní rezervace
V Národních parcích a Národních přírodních rezervacích nesmíte ani sejít z turistické značené cesty. Důvodem je ochrana vzácných druhů rostlin a zvířat. Tyto oblasti nejsou vhodné ani pro nocování. Případné postihy za porušování zákonů jsou v těchto chráněných územích pochopitelně mnohem přísnější než mimo ně.

Bude se vám hodit pro nocování
Kde mohu tábořit legálně
Naprosto legálně lze v ČR stanovat pouze na místech k tomu určených:
- Oficiální kempy
- Nouzová nocoviště
Zde je za dodržení stanovených podmínek možné přespat i ve stanech. Najdeme je např. v NP Šumava.
Bude se vám hodit pro táboření

Spaní v přírodě na Slovensku
Na Slovensku jsou podmínky pro spaní v přírodě přísné z důvodu vysokých nároků na ochranu přírody. Pokud se chystáte navštívit turisticky zajímavá místa, a především národní parky.
- Vysoké a Nízké Tatry - stanování, nocování i rozdělávání ohně zakázáno!
V případě odhalení lesní stráží by vás čekala nemalá pokuta. Přespat venku můžete v Tatrách pouze na vyhrazených místech – v oficiálních tábořištích a kempech.
Přenocovat na místech, kde se to nesmí, není dobrý nápad nejen kvůli hrozícímu postihu, když si vás všimne lesní stráž, ale také reálně hrozí, že narazíte na agresivní šelmu, medvěda nebo vlka. A to určitě nechcete.

Ohleduplné chování v přírodě
Při přespávání v přírodě, ať už pod širým nebem nebo ve stanu, je důležité si uvědomit, že se nacházíte v prostředí, které si zaslouží úctu a ohleduplnost. Respektování přírodních zákonitostí i legislativních omezení není jen otázkou dodržování pravidel, ale především projevem slušnosti a zodpovědnosti vůči krajině i ostatním návštěvníkům.
Některé činnosti jsou zákonem výslovně zakázány, jiné jsou nepřípustné z etických či ekologických důvodů. Vyvarujte se jim nejen při nocování, ale i při běžném pohybu přírodou. Pomůžete tak zachovat krajinu v co nejpřirozenějším stavu i pro další generace.
Základní zásady ohleduplného pobytu v přírodě:
- Nerozdělávejte oheň mimo oficiálně určená místa
- Nekouřete, zejména v období sucha nebo v lesních porostech
- Vyhýbejte se hlučnému chování a narušování nočního klidu
- Nekácejte a nepoškozujte stromy ani jiné rostliny
- Neničte půdní pokryv, nevytvářejte nové stezky ani místa k táboření
- Nenechávejte po sobě žádné odpadky
Pokud byste si chtěli v přírodě rozdělat oheň, podle legislativy smíte otevřený oheň rozdělat ve vzdálenosti 50 metrů od hranice lesa, například na louce, a s povolením majitele pozemku. Z lesa si pak můžete na zapálení a udržování ohně odnášet suché klestí bez kůry, které najdete na zemi, s průměrem do 7 centimetrů.

7 nejdůležitějších věcí, které nezapomenout doma
Chystáte se přespat v přírodě? Pak byste neměli zapomenout několik důležitých věcí. Až se budete balit na cestu, zkontrolujte, zda máte vše z následujícího seznamu.
- Potřeby na spaní
spací pytel, karimatka nebo hamaka, případně stan - Kvalitní oblečení
nejlépe termoprádlo, funkční mikina, nepromokavá bunda a turistické boty - Čelovka
- Lékárnička
hodít se bude i repelent či opalovací krém - Outdoorová kuchyně
nůž, a pokud budete vařit i nádobí, vařič, příbory - Mobilní telefon pro případ nouze, ideálně staženou aplikaci Záchranka, powerbanka na delší cesty
- Jídlo a voda
Pokud zjistíte, že vám některé z vybavení chybí, můžete svou výbavu pohodlně doplnit rovnou u nás na e-shopu nebo se přijďte poradit na některou z našich Rock Point prodejen.

Čtěte také