Black Days 25–50 %
Na téměř vše
Test parky Patagonia Down With It
12. 1. 2024
Už od října jsem byla připravena testovat parku Down With It. Ještě nikdy jsem se tak netěšila na to, až se ochladí a já ji budu moct začít nosit. Po dlouhém, péřovém kabátu jsem pomrkávala docela dlouho. A najednou byl tady! A ještě v bezva barvě.
Parku jsem plánovala vzít na výlet do Švýcarska a Rakouska. Na lezení. Do města. Do života v autě na parkovišti... Prostě všude. Chtěla jsem jeden kabát na všechny aktivity. Eurovíkend v horách i ve městě. A taky jsem se s ní prolétla na paraglide, ale tam jsem měla moc velký strach fotit. Závratí trpím totiž zásadně až ve chvíli, kdy mi má co spadnout.
Výborná sbalitelnost
Kvůli nezvykle teplému počasí jsem bundu často nosila v batohu, ale vlastně mi to nevadilo, protože velká výhoda péřové výplně je mimo jiné to, že je extra lehká, oproti svým dutovláknitým kolegyním. A taky se dá sbalit třeba do obalu od malého spacáku a v batohu moc nezabere.
Ve městě ji pak rozbalíte a elegance na městské večery je na světě. Svrchní materiál se totiž moc nemačká, a tak jí pár zmuchlaných hodin neuškodí. Na trochu aktivně prožitý víkend s omezeným množstvím bagáže je parka Down With It k nezaplacení. A v autobuse směle nahradí deku. Ale nebojte. Otestovala jsem ji pořádně i ve sněhu a mrazu. A dokonce ani ve Špindlu na Ski openingu jsem nemrzla.
Co od zimní bundy vyžaduji?
Univerzálnost. Chci, aby byla lehká, dobře sbalitelná, teplá a aby hned nepromokla. No a taky koukám, kdo a za jakých podmínek ji vyrábí. Patagonii jsem si oblíbila mimo jiné i pro její ekologický program. Firma se proslavila sloganem „Don't buy this jacket.“ Použití recyklovaných materiálů už je samozřejmostí. Patagonia také nabízí možnost cenově dostupných oprav svého oblečení, nebo doživotní záruku na materiály. A všechny zisky firmy, po reinvesticích do podnikání, jsou použity pro boj s klimatickou krizí.
Čím mě Patagonia Whit It nadchla?
- Je v délce pod kolena a má skvělý střih
Nikde neodstává, nedělá vybouleniny na zádech, nerozšiřuje. Působí hodně žensky. Moje první bunda, ve které se můžu vážně svobodně hýbat. Nikde netáhne, má dobře dlouhé rukávy a netíží. Při mých 53kg a 167cm mám Mko a je to akorát. - Má dvoucestný zip, který se snadno odspoda rozepíná
Třeba při vystupování z auta se při tahu na materiál rozepne kousek sám a tím pádem se neničí bunda v okolí švů zipu. - Je péřová = lehká a teplá.
- Má kapuci, která nešustí
Takže i když ji máte nasazenou, tak normálně slyšíte. Kapuce je docela úzká, a tak v případě nouze nahradí i čepici, protože pod ni nefouká. - Má plastové druky
Ty jsou lehké, neponičí svrchní materiál, pokud se náhodou chytne při zapínání do mechanismu, a dobře drží. Obzvlášť oceňuju, že jsou až ke krku a bunda se dá nosit i bez zapnutí hlavního zipu, jenom „secvakaná“. - Má fleecovou podšívku v kapsách
To jsem vždycky nejvíc ocenila s mokrýma rukama. Nechybí ani fleecový panel za krkem. - DWR úprava
Zajistí nejenom srážení kapiček na povrchu kabátu, ale i lehké setření provozní špíny (bahno, sůl). Je ale pořád potřeba počítat s tím, že primární určení péřových výrobků je spíš do „suché“ zimy a že to není kabát vyráběný na mokré počasí.
Jediná nevýhoda
Jediná nevýhoda je, že na téhle barvě jsou dost vidět fleky od jídla a krému (límec od namazaného obličeje – tam by ten fleec mohl být klidně po celém obvodu límce, nebo kraje rukávů od krémů na rukou). Musela jsem parku už jednou vyprat, což u péřáku úplně často dělat nechcete. Po vyprání ale bezvadně naloftovala zpátky a nesplnila se moje nejhorší obava, že bude po ní. Naopak se tváří, že těch praní snese ještě hodně.
Technické detaily
Svršek: 100% recyklovaný polyester
Voděodolnost: DWR zátěr
Izolace: recyklované peří o plnivosti 600 cuin (směs kachního a husího)
Zip: dvoucestný
Kapsy: 2 na zip
Kapuce: odepínací
Hmotnost: 1 072 g
Čtěte také