Začínám s lezením – co všechno budu potřebovat?
14. 6. 2018
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
8. 12. 2023
Co se týče výbavy, je lezení na umělé stěně ze všech lezeckých disciplín to nejjednodušší. K jeho bezpečnému provozování vám stačí lezecké boty (lezečky), sedací úvazek (sedák), lano, jistítko s karabinou a magnesium. Při výběru této výbavy je však dobré dodržet několik zásad tak aby vaše lezení bylo nejenom zábavné ale především bezpečné.
Lezečky jsou jednoznačně nejdůležitějším prvkem lezecké výbavy. Jejich správný výběr sice není úplně jednoduchý, avšak může vaši lezeckou úroveň velmi posunout. Výběr lezeček je velmi individuální. Pokud začínáte s lezením, volte spíše symetričtější lezečky s rovnějším profilem a v trochu větší velikosti.
Velmi důležité je zde pak zmínit, že pokud přemýšlíte o koupi lezecké výbavy, měly by být právě lezečky tím prvním, do čeho investujete. Nejen, že vám správný výběr lezeček pomůže k lepším lezeckým výkonům, jednoznačně je také mnohem více hygieničtější mít lezecké boty vlastní, než si je neustále půjčovat na stěně.
Výběr sedáku na stěnu není nijak zásadní. Myslete především na to, aby vám byl pohodlný a nijak vás v lezení neomezoval. Není nutné řešit počet materiálových poutek, rozepínací nohavičky a další vychytávky. Nic z toho na stěně nepotřebujete, bohatě vám stačí „obyčejný“ sedací úvazek. Více o výběru se dozvíte opět v samostatném článku.
Pro zkoušení sedacího úvazku je zásadní tzv. odsednutí si do něj. Na každé „lepší prodejně“ s lezeckým vybavením by vám měli umožnit nechat se zavěsit do lana. Jedině tak poznáte, že vás při zatížení sedák opravdu nikde netlačí nebo dokonce neškrtí. A nebojte se v sedáku sedět a pohupovat se i několik minut.
Nejzásadnějšími parametry při výběru lana jsou jeho délka a průměr. Délku lana, které je nutné použít pro bezpečné lezení, zjistíte v provozním řádu konkrétní lezecké stěny (často tento údaj provozovatelé uvádějí na dobře viditelné ceduli u vstupu na stěnu). Až na vyjímky vím na většině lezeckých stěn v ČR stačí lano 40 metrů dlouhé. Jednoduše jde o to, aby vám lano vystačilo nahoru a dolů. Delší lano je na stěnu zbytečné, akorát se vám bude zbytečně motat a zabere více místa v batohu.
Průměr lana na umělou stěnu volte spíše větší, minimálně 9,5 mm a více. Tlustší lano má nejen větší tření, tudíž je bezpečnější pro jištění, ale je zároveň i odolnější vůči častějšímu používání a tak vám déle vydrží. Tenčí lana jsou spíše pro pokročilejší lezce s vytříbenou jistící technikou a také pro lezce a jističe, mezi kterými není nijak zásadní váhový rozdíl.
Pro lezení uvnitř není nutné pořizovat dražší lano s impregnací (odolnost vůči vodě a vlhkosti). Pamatujte ale na to, že takové lano není úplně vhodné používat venku na skalách. Většina výrobců lan dnes nabízí právě speciální „indoor lana“ s odolnějším opletem ale bez větší impregnace.
V případě, že vás časem pohltí i klasické venkovní skalní lezení, je asi nejlepším řešením si na lezení venku pořídit druhé, už trochu delší (min. 60 metrů) lano a s impregnací. Důležitým pomocníkem pro ochranu lana venku ve skalách je použití plachty nebo vaku na lano.
Na lezeckém trhu je jistících pomůcek celá řada a jejich základní dělení je buď na klasické “kyblíky”, tedy jistící pomůcky bez podpory brzdné síly a jistící pomůcky s podporou brzdné síly (klasicky typu Grigri, ClickUp, Rama atd.).
Jednoduchý kyblík pro bezpečné jištění bohatě postačí a má i své výhody. Tou první je jistě univerzálnost, pomocí kyblíku můžete také slaňovat nebo jistit druholezce ve skalách. Druhou výhodou použití kyblíku je pak jednodušší možnost poskytnutí dynamického prokluzu lezci během pádu.
Nevýhodu klasických kyblíku je pak jakási minimální „blbuvzdornost“. S tou vám právě pomohou jistítka s podporou brzdné síly. V případě pádu vám tento typ jistítek při správném použití pomůže zachytit lezce s mnohem menší námahou brzdící ruky na laně. Zachycení pádu je tak mnohem snazší.
Jakou karabinu použít ke konkrétnímu jistítku se dozvíte vždy v návodu k použití u dané jistící pomůcky. Ke klasickým kyblům se hodí karabiny typu HMS nebo takzvané „oválky“ (oválné karabiny). Tyto typy karabin jsou dostatečně široké a lano i s jistítkem se do nich bez problému vejde.
Samozřejmostí je pak minimálně šroubovací pojistka zámku karabiny. Velmi vhodné je také použití karabiny s pojistkou proti přetáčení. Tato “přepážka” zafixuje karabinu v jistím oku sedáku tak, že bude karabina vždy namáhána v tom nejpevnějším možném směru.
Pro lezení na umělce se více hodí sypké magnesium, které si díky „maglajz“ pytlíku můžete vzít s sebou do cesty a vysušovat si ruce od potu během samotného lezení. Výběr magnesia není nijak zásadní a je čistě individuální. Někomu vyhovuje hrubší „prášek“ někomu zase jemnější. Někteří lezeci se zase méně potí a stačí jim použít pouze tekuté magnesium k vysušení rukou před nástupem do lezecké cesty.
Při koupi pytlíku na magnézium je dobré vyzkoušet si, jestli se vám do něj pohodlně vejde ruka. Některé pytlíky mají pak drobné vychytávky v podobě menší kapsičky na zip, kam si třeba můžete dát klíček nep čip od šatny nebo nějaké drobné cennosti a poutka na uchycení kartáčku na čištění chytů.
U magnesia je také ještě dobré zmínit, že jeho používání vede k nadměrnému vysušování vaší pokožky a tak je dobré po lezení používat regenerační balzám na ruce.
Oděv na stěnu volte pohodlný a takový, který vás nebude nijak omezovat v pohybu (jednoduše kraťasy a tričko). Myslete ale také na to, že lezecké stěny jsou velké prostory, které se, zvláště v zimě, velmi špatně vytápějí a tak na stěnách bývá chladněji. Hodit se tak bude určitě nějaká mikina a přezůvky na jištění.
Před lezením si nezapomeňte sundat hodinky, řetízky, náušnice nebo prstýnky. Nejen, že si je určitě nechcete zničit, mohou vám ale také ublížit (dostat se do jistítka, zaseknout se v expresce atd.). Samozřejmostí je pak, především u dívek, upravení vlasů tak, aby nepřekážely a opět se nemohly dostat do jistícího řetězce.
Dále pak nesmíme zapomenout na vybavení, které sice pro samotné lezení není nezbytné, ale pokud vás lezení opravdu pohltí, může vám ho rozhodně zpříjemnit a pomůže také k většímu bezpečí. Do této kategorie výbavy jednoznačně patří speciální brýle na jištění, které vám díky speciálním „zrcadlovitým“ čočkám umožní sledovat lezce nad sebou, aniž byste museli nepříjemně zaklánět hlavu.
V případě, že je ve vaší lezecké dvojici velký váhový rozdíl, jednoznačně doporučujeme použití speciální jistící brzdy Ohm od německého výrobce Edelrid, která se připevňuje do prvního postupového jištění a v případě pádu lezce se aktivuje a díky jednoduchém principu zvýšení tření lehčímu jističi velmi usnadní život.
Užitečným doplňkem pak může být třeba také jemný kartáček na čištění chytů od nepříjemné směsice magnesia, prachu a potu v cestách, které jsou na umělé stěně už delší dobu, nebo třeba tejpovací páska pro ochranu kůže nebo pro fixaci namožených šlach, kloubů a úponů. Hodit se vám mohou také ochranné kožené rukavice na jištění pro zvětšení tření na brzdícím laně.
Přiznejme si. V běžném životě čte návody od různých výrobků a produktů málokdo. Po zakoupení lezeckého vybavení, především prvků, které jsou zapojené do jistícího řetězce (lano, jistítko, karabina a sedák), si ale najděte chvilku a alespoň v rychlosti si vždy prostudujte návod k použití. Dozvíte se v něm velmi důležité informace, jako je třeba průměr lana, který je vhodný pro bezpečné použití s konkrétním jistítkem, nebo životnost lezeckého úvazku.
Pokud jste začátečník, nejste si jistí v lezeckých dovednostech, určitě se nebojte oslovit některého z instruktorů lezení. Většina lezecký stěn v ČR nabízí možnost výukových kurzů pod dohledem zkušených profesionálů, kteří vám předají spousty cenných rad ať už k technice jištění nebo samotnému lezeckému pohybu.
Čtěte také
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %