11. 5. 2020
Black Days 25–50 %
Na téměř vše
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
25. 10. 2023
Určitě to znáte. Na mikinu je už venku docela chladno, ale tlustou zimní bundu si na sebe ještě nechcete brát. Jak udržet tělo v teple a přitom mít na sobě stále jen slabé oblečení, které bude hodně prodyšně a umožní volný pohyb? Skvělou volbou je lehká zateplovačka.
Přečtěte si, jak na správné vrstvení či údržbu ultralehké péřové bundy, ať vždy využijete maximum jejího potenciálu. Nepřehlédněte ani charakteristiku druhů výplní, které zateplovačky využívají, abyste při výběru nešlápli vedle.
Zateplovací bunda neboli zateplovačka je označení bundy s lehkou výplní, která má vysokou schopnost udržovat tělo v teple. Typickým prvkem pro její vzhled je prošívání. Dá se snadno sbalit do malého transportního obalu, takže při nošení v batohu zabere minimum prostoru.
Mnoho zateplovacích bund disponuje vodoodpudivou úpravou, díky níž vás ochrání nejen před zimou, ale také před lehkým deštěm či sněžením.
Zateplovačka je určena zejména pro situace, kdy se vydáte na delší dobu do chladného a třeba i mrazivého počasí. Nosit ji můžete třeba na zimní túry, její využití je však poměrně široké, zateplovací bundu můžete nosit nejen při výpravách a sportovních radovánkách v přírodě, ale hodí se i pro každodenní nošení ve městě.
Často se používá jako tzv. přechodová bunda. Prostě když bude venku nepříjemná zima a mikina už nebude stačit, tento typ bundy se v daný okamžik stane žhavým kandidátem na to, co si obléct.
Co se týká místa zateplovací bundy v systému vrstvení, může buď plnit roli poslední, vnější vrstvy oblečení, nebo poslouží jako střední vrstva. Pokud ji využijete jako střední vrstvu, v případě silného deště nebo sněžení byste si přes ní měli přetáhnout nepromokavou hardshell bundu s voděodolnou membránou.
Při zimních outdoor sportech je zateplovací vrstva nepostradatelná. Např. při skitouringu nebo lezení, využijete zateplovačku v době, kdy během své aktivity zastavíte. Lehkou zateplovací bundu přehodíte přes mikinu, ale třeba i přes vnější hardshell bundu. Pokocháte se výhledy, nasvačíte a až budete zase ve své aktivitě pokračovat, stejně tak rychle ji sundáte a uložíte zase do batohu. Tím si dokážete u těla udržet potřebné teplo i při zastavení.
Přechodové bundy, neboli zateplovačky, mohou mít vnitřní výplň přírodního nebu umělého charakteru. Než sáhnete po bundě, pojďme si podrobněji o jednotlivých druzích výplní.
Různé syntetické materiály, jako jsou například materiály DuPont Sorona, PrimaLoft, se v současnosti již mohou svými vlastnostmi – tepelnou izolací, hmotností a prodyšností – přibližovat vlastnostem peří. Ačkoliv v těchto ohledech ještě trochu ztrácí, mnohým lidem to vynahradí následující výhody.
Péřová výplň je přírodního původu (husí / kachní) a mezi její přednosti patří velmi nízká hmotnost a skvělé tepelněizolační vlastnosti a sbalitelnost. Ultralehké péřové bundy tak díky malému objemu využijí zejména trailrunning běžci, skitouristé nebo lezci. Pokročilou tepelnou izolaci ovšem můžete očekávat pouze v případě, že bude peří suché.
Pokud byste v péřové bundě promokli, máte trochu problém, protože se tím snižuje výhřevnost. Proto se péřová zateplovačka hodí na méně intenzivní outdoorové aktivity, při nichž se nebudete příliš potit a oceníte i při nošení do města. Širší možnosti využití nabízí péřové bundy s membránou.
Při výběru bundy s výplní z peří se zaměřte na hodnotu plnivosti peří, která se vyjadřuje v jednotkách cuin/oz (kubický palec/unce). Tato veličina udává, jaký objem zaujme peří při zatížení standardizovaným závažím. Čím větší objem zaujme, tím lépe – dokáže lépe izolovat. Peří si tak oproti syntetice stále nese nezpochybnitelné výhody.
Narazit můžete také na výplň z ovčí vlny. Stejně jako v případě peří se jedná o přírodní a udržitelný materiál, jenž má při nízké hmotnosti výborné tepelněizolační vlastnosti, takže v chladu efektivně přispívá k udržování optimální tělesné teploty.
Měkká ovčí vlna navíc zvládne velmi dobře absorbovat pot od těla a odvádět vlhkost pryč do okolí, díky čemuž zabraňuje vzniku bakterií a nepříjemného zápachu. Navlhnutí u ní nepředstavuje tak velký problém jako u peří.
Výrobci používají také kombinaci izolačních materiálů pro získání co nejlepších vlastností svých produktů. Setkat se tak můžete např. i s kombinací peří a ovčí vlny. Vlnou jsou vyplněny více exponovanější části vůči vlhku (kapuca, ramena, manžety rukávů).
Správná údržba přispěje k dlouhé životnosti zateplovací bundy, aniž by se zhoršily její funkční vlastnosti. Nejlepší, co můžete při praní bundy dělat, je řídit se doporučením výrobce – respektovat symboly pro praní a údržbu na štítku.
Obvykle se doporučuje bundy na praní bundy nastavit teplotu 30 °C a šetrný program. Pokud jde o sušení, neuděláte chybu s pozvolným sušením na vzduchu v dobře větraném prostoru a mimo přímé sluneční záření. Bundu je v průběhu takového sušení dobré několikrát obrátit a pokud má péřovou náplň, tak i protřepat. Některé bundy pak dovolují sušení v sušičce na nízkou teplotu.
Kompletní postup, jak postupovat při praní péřového oblečení, naleznete ve článku
Jak prát péřovou bundu.
Při praní se vyplatí používat speciální prací prostředky na sportovní a outdoorové oblečení, případně prací prostředky určené přímo pro bezpečné praní oblečení s péřovou výplní. Mezi osvědčené výrobce pracích, čisticích a impregnačních prostředků patří britská značka Grangers.
Nechcete se třást zimou? Doplňte svůj šatník!
Čtěte také
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %