Black Days 25–50 %
Na téměř vše
Výběr sedacího úvazku podle disciplíny
5. 5. 2023
Horolezecký úvazek, sedací úvazek, sedák, harness, Klettergurt. Poznávací znamení každého vertikálního dobrodruha. Na trhu je dnes sedáků celá řada a disciplín, na které se sedák používá, je více. Na každou se ale hodí trochu něco jiného. Jak a podle čeho ale ten správný sedací úvazek vybírat? Rádi vám poradíme.
Úvazky pro různé disciplíny
Sportovní lezení, skalní lezení a vícedélky, lezení v horách, skialpinismus, via ferraty. Na každou z těchto disciplín se hodí sedák s trochu jinými parametry.
V každém případě ale není hned nutné, abyste měli na každou disciplínu „speciální“ úvazek a netvrdíme, že vše si bezpečně neužijete v jednom univerzálním sedáku.
Sportovní lezení / umělá stěna
- Důraz na nízkou hmotnost a volnost pohybu
- Jedna přezka
- Menší míra polstrování
- Dvě až čtyři materiálová oka
Na umělé stěně nebo sportovkách oceníte především lehkost. Vybírejte jednopřezkový sedák a spíše méně polstrovaný. V sedáku totiž nebudete moc často sedět a oceníte především jeho nizkou hmotnost a volnost pohybu, kterou vám svou lehkostí dopřeje.
Jedna přezka v pase bohatě stačí - nejčastěji polezete jen v tričku a kraťasech. Stejně tak odlehčená materiálová poutka, na sedáku budete mít jen expresky a maximálně jistítko.
Skalní lezení a lezení v horách
- Komfortní polstrování a odolnost
- Dvě přezky v pase a nastavitelné nohavičky
- Čtyři až šest materiálových poutek
- Uchycení pro caritool a tahací oko
Na vertikální hrátky na skalách a v horách oceníte tu nejuniverzálnější kategorii úvazků. Vybírejte 3-4přezkový sedák s velmi dobrým polstrováním, velkým počtem materiálových poutek a s dalšími „vychytávkami”.
Přezky na nohavičkách vám umožní snadno a pohodlně obléct sedák i v zimním oblečení a případná druhá přezka v pase pak pomůže ideálně vycentrovat jistící oko. V sedáku budete dlouho sedět na štandu nebo slaňovat klidně i několik hodin, a tak je pořádně polstrovaný bederák a nohavičky nutnost.
Na sedáku budete mít také určitě hodně „železa” a při tradičním lezení využijete klidně i 6 materiálových poutek. Velkou vychytávkou a v podstatě nutností pro lezení v ledu jsou boční sloty pro uchycení tzv. caritoolů (plastových nosičů materiálů), díky kterým budete mít šrouby do ledu hned po ruce. Při lezení těžkých vícedélek a bigwallů se také může hodit malé zadní „hall loop“ poutko pro uchycení materiálové reepky pro tahání vybavení.
Skialpinismus
- Minimální hmotnost, maximální sbalitelnost
- Rozepínací nohavičky
Skialpinistické sedáky vynikají velmi nízkou hmotností (v extrémních případech i pod 100 g) a sbalitelností. To především díky minimálnímu polstrování a odlehčování, kde se dá. Při skialpinismu a ledovcových túrách se sedák používá „pro sichr“ a opravdu málokdy v sedáku sedíte a už vůbec do něj padáte. Propracované polstrování tak není „potřeba“.
Zásadní u tohoto typu sedáků je změna v konstrukci nohaviček, které se dají jednoduše rozepnout a úvazek tak lze pohodlně a rychle nasadit i s mačkami, nebo lyžemi na nohou.
Via ferraty
- Minimální hmotnost, maximální sbalitelnost
- Minimum materiálových poutek
Podobně jako u skialpových sedáků, je i u těch ferratových kladen důraz na minimální hmotnost a maximální sbalitelnost. Vybavení máte v batohu kolikrát i několik hodin během dlouhého nástupu a následného sestupu z ferraty, a tak jistě oceníte, když vám sedák nebude zbytečně zatěžovat batoh.
Na ferratách se samozřejmě prakticky nepadá a minimálně odsedává, takže výraznější polstrování není zkrátka ani zde potřeba. Stejně jako větší množství materiálový poutek, na sedáku máte totiž kromě ferratového tlumiče maximálně už jen odsedku.
Co se hodí vědět
Když už máme rozhodnuto, pro jaký účel si sedací úvazek pořizujeme, je třeba nepodcenit ani jeho pořádné prozkoušení v prodejně. Nebojte se zeptat prodavačů, jestli vám umožní „zavěšení“ na lano. Jak jinak poznat, že vám bude daný sedák pohodlný?
Pokud jste začátečník, dobře si prostudujte z jakých částí se spolehlivý sedací úvazek skládá a co by mu nemělo chybět.
Více ve článku: Úvazek - co vše musí mít a jako ho zkoušet
Životnost
Životnost textilního lezeckého vybavení, tedy i sedáků, je normou udávaná na 15 let od data výroby a 10 let od prvního použití. Důležitější než kde jaká norma je ale selský rozum. Trčí-li z centrálního oka na sedáku vlákna do všech stran nebo se vám švy na bederáku či nohavičkách nějak nepozdávají, nelezte s ním.
Skladování lezeckého úvazku: ve stínu, mimo dosah UV záření, kyselin a zásad, protože materiály, ze kterých se úvazky vyrábí (polyamid i polyester), při kontaktu s těmito chemickými sloučeninami ztrácí, a to i velmi výrazně, svou pevnost.
Čtěte také