20. 1. 2018
Black Days 25–50 %
Na téměř vše
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
26. 11. 2021
Svoboda v podobě prošlapávání vlastních cest v zasněženém terénu, nezapomenutelné výhledy ze zdolaných kopců a nekonečné sjezdy dolů vám umožní užít si zimu z úplně nového úhlu pohledu. Nejen proto u nás v posledních letech zájem o tento výjimečný sport roste.
V naší zemi se nejčastěji setkáte se skitouringem. Volně by se dal skitouring do češtiny přeložit jako výletování na lyžích. Jedná se o nejméně náročnou a nejrozšířenější formu lyžování ve volném terénu. Vyznačuje se pohodovými výstupy a přechody lyžařsky dostupných vrcholů neledovcových pohoří. Túry mohou být jedno i vícedenní a není zapotřebí mít horolezecké vybavení.
Zjednodušeně by se dalo říci, že se jedná o turistiku v horách, kdy místo pohorek máte na nohách speciální boty a lyže se stoupacími pásy.
Skialpinismus je už náročnější aktivita s různou obtížností výstupů a sjezdů. Může se jednat o výstupy ve vyšších nadmořských výškách a v ledovcovém terénu, kde je nutné zdolat některé úseky s pomocí horolezecké techniky.
O oblíbeném lyžařském sportu se v Čechách většinou mluví jako o skialpu či skialpech a rozděluje se do několika disciplín.
První písemná zmínka o lyžích s tuleními pásy je pravděpodobně z roku 1555 ze Skandinávie. Staré dřevěné lyže měly na špičce „kolík“, na který se připínaly pásy z tulení kůže. Tenkrát lyže sloužily především jako dopravní prostředek pro vojáky a lovce po zasněžené krajině a horách, určitě nešlo o sport.
Až do dvacátého století se při chůzi na lyžích používala pouze jedna hůlka. Z kopce se začalo sjíždět také až později, a to technikou telemarku nebo kristiánkou.
Horolezci začali využívat skialpy na konci devatenáctého století. Lyže se stoupacími pásy jim umožňovaly rychlejší a lehčí nástup do horských dolin a později také návrat zpět na výchozí místo.
O skialpinismu jako sportu se začalo více mluvit až v první polovině dvacátého století, ale k největšímu rozmachu došlo až v šedesátých a sedmdesátých letech. V té době se většina lidí věnovala sjezdovému lyžování. Nadšenců, co chodili do kopce bylo jen pár a většinou se jednalo o horolezce. Začaly vznikat také první skialpové závody.
Rozvoj skialpinismu v Čechách nastal v 80. letech dvacátého století, kdy se o jeho popularizaci mezi horolezci zasloužil Ladislav Bureš a také skupina kolem Iva Douška. Výběr vybavení byl v této době značně omezený, používala se kombinace sjezdové a horolezecké výbavy.
Až s otevřením hranic v 90. letech se k nám začalo dostávat originální skialpové vybavení a možnost vyzkoušet si tento sport se tak otevřela více lidem. V této době se na rozvoji skialpinismu podílela skupina z Krkonoš kolem Vládi Erlebacha a Pavla Jirsy, skupina kolem Robina Bauma a Vládi Smrže v Karlových Varech, Jan Pala z Beskyd nebo brněnští Franta Vrábel a Petr Giacintov.
Už bylo zmíněno, že dříve byly skialpy zálibou jen několika nadšenců, avšak v dnešní době je tento sport dostupný široké veřejnosti a stal se tak velice populární a cool záležitostí. Vyzkoušet ho může opravdu téměř každý zdravý jedinec. Takže pokud vás skitouring zajímá, určitě do toho jděte, nebudete litovat. Pro první výšlap si můžete půjčit vybavení v půjčovně, domluvit lze také instruktora nebo skitouringový kurz.
Stále nevíte, co na těch SKIALPECH všichni vidí? Tyto základní důvody vás třeba přesvědčí si své první skialpové krůčky vyzkoušet:
Nezbytným vybavením pro pohyb ve volném zasněženém terénu i pro výstupy kolem sjezdovek jsou skialpové lyže a vázání, skialpové boty, stoupací pásy, teleskopické hole, helma a funkční oblečení. Při pohybu v oblastech s výskytem lavin je nutné mít základní lavinovou výbavu. Ta se skládá z lavinové sondy, lavinového vyhledávače (pípáku) a lavinové lopaty. Pokročilejší výbavou jsou lavinové batohy s airbagy, které zvyšují šanci na přežití při zasypání lavinou.
Každý skialpinista musí své vybavení perfektně znát a umět s ním pracovat s naprostou jistotou, bez jediného zaváhání.
Začínáte se skialpinismem? Pojdte se podívat jak na to, pěkně krok za krokem. Nejen to správné vybavení, ale i správná skialpová technika vám zajistí ty nejhezčí zážitky během skitouringových túr. V samostatném článku vás provedeme světem skitouringu od nástupu do lyží, přes výstup, až po samotný sjezd.
Pro bezproblémový a bezpečný pohyb na skialpech je nezbytné dodržovat určitá pravidla, abyste měli perfektní zážitek nejen vy, ale i ostatní nadšenci zimních sportů.
V případě, že se pohybujete na skialpech po sjezdovkách, mějte vždy na paměti, že slouží primárně uživatelům lanovek a vleků. Výstup tedy provádějte vždy na okraji sjezdovky, při větším počtu osob choďte za sebou a respektujte provoz na sjezdovce. Zvýšenou pozornost věnujte nepřehledným úsekům, horizontům, hranám nebo úzkým místům. Dodržujte všechny pokyny a značení na sjezdovkách, pravidla FIS a vstupujte pouze na otevřené tratě.
Klíčovou roli hraje také samotná příprava před skitouringovou výpravou. Před každou túrou je nezbytné si důkladně nastudovat trasu, znát předpověď počasí a podle těchto kritérií zvolit odpovídající výbavu, oblečení a občerstvení.
Nenechte se zmást tím, že se skialp dá provozovat jen ve vysokých horách v zahraničí. Pro začátečníky i pokročilé skialpinisty je mnoho možností ve většině českých hor.
A jestliže byste přeci jen rádi vyrazili za hranice, mezi oblíbené skialpové destinace v Evropě rozhodně patří Slovensko, Rakousko, Švýcarsko, Itálie, Francie nebo Německo.
Čtěte také
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %