10. 1. 2023
Black Days 25–50 %
Na téměř vše
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
15. 3. 2023
Vybroušený diamant od Ternuy. Bunda Rakaposhi vznikla pro horské výpady i delší expedice a Honza Haráč ji testoval 10 měsíců. Jak ji hodnotí.
Rakaposhi je přesně ten kousek výbavy, na kterém bych neměnil vůbec, ale vůbec nic. A takových kousků ve výbavě moc nemám.
Obsah:
Díky Rock Pointu mě značka Ternua provází při mém lezení v zimních podmínkách už od výpravy do Pákistánu a tamním pokusu o prváč na Sugulu Peak, to bylo v roce 2017. Kluci z Rock Pointu nás tehdy vybavili hardshellem (membránové oblečení) právě od Ternuy. To byla má první zkušenost s touhle baskickou značkou, na kterou nedám dopustit, ale vždycky to může být lepší, že?
Nejsem žádný zběsilý tester. Jsem hrozně konzervativní ve smyslu výbavy, že nerad měním něco, na co jsem zvyklý. Jsem tak zblbnutý, že i když daná věc vykazuje relativně velké známky opotřebení, raději ji zalepím, připnu, zavážu, zašiju a pokud to funguje, používám ji dále.
Dává mi to však možnost věci otestovat dlouhodobě a vymačkat z nich úplně všechny informace, vzhledem k mému způsobu pohybu a používání dané věci v horách. Záměrně píšu „mému“ protože každý jsme jiný a každý používáme výbavu trochu jiným způsobem.
Po čtyřech a půl letech používání membránové bundy Ternua Ascent mě Adam Mašík z Rock Pointu tak trochu ukecal, abych bundu vyměnil a zkusil novou topovou bundu od Ternuy – Rakaposhi. Dělal jsem to nerad, jelikož Ascent pro mě znamená vrchol odolnosti.
Jsem lezec posera, což se prokazuje jak v horách, tak na písku, prodřenýma spárovkama, sedákem, kalhotami a vlastně vším, co máte na písku na sobě. Strach mě prostě nutí se co nejvíce někam vklínit a posouvat se po centimetrech, jen ať nemusím do expozice. A v zimních horách to často bývá dost podobné. Pokud se při mixovém lezení chcete mazlit s žulovými kouty a komíny, tak vás požvýkají a vyplyvnou jako zkušená kurtyzána neomaleného panice na Moulin Rouge. Vlastně bych mohl být dobrý trenažer na oděr, když nad tím přemýšlím…
A se stylem mého lezení trpí i výbava, která si po budhistickém vzoru musí říkat: „Co jsem komu v minulém životě udělala, že jsem skončila u tohohle týpka s těžkopádným stylem, namísto elegantního, technicky pohybujícího se Hanse z Tyrolska?“.
Začnu povrchnějším parametrem – Jak ta bunda vypadá. Za mě se klukům z baskicka bunda povedla i po vizuální stránce nejen té funkční. Hlavní, hořčicová barva je cool a ta „fialovka“ to pěkně ozvláštňuje. Kalhoty v téhle barevné kombinaci už jsou asi trochu jiná diskotéka.
A teď to podstatné. Zipy. Mluvím o všech šesti, které na bundě jsou (3x kapsa, 2x větrání, 1x hlavní zip) krásně chodí i v mrazu a jsou robustnější než u Ascentu. S taháčky zipu se dobře manipuluje i v rukavicích.
Je správně velká, i když pod ní máte helmu. Kdyby byla průhledná, můžete v ní pohodlně otočit hlavu o 180 stupňů a koukat na holky do údolí. Kapuce má drobný kšilt. Rovněž stahování kapuce je vyřešeno šikovně ve 3 místech (obvod obličej, temeno, zátylek), což není úplně obvyklé. Většinou se setkávám se dvěma stahováními.
Stahování kolem obličeje je šikovně ukryto, takže při větším stažení zbytnělá šňůrka tolik nepřesahuje a v silnějším větru vás nebude „fackovat“ přes obličej. Je to i hezké designové řešení, že stahování nejde v podstatě vidět.
Rukávy jsou zakončeny klasicky suchým zipem, který se ani po téměř ročním používání nějak neopotřebil a drží jako beton.
Stahování spodního lemu je ukryto zevnitř bundy, takže jej můžete po zatažení kompletně schovat dovnitř bundy. Tohle mi u modelu Ascent taky trochu vadilo. Vytažená šňůrka výrazně přesahovala (v úrovni poutek) až na sedák a často jsem si do ní omylem cvakl karabinu, do jejíhož „zobáčku“ se gumička zachytávala. A to bylo v některých „napínavých“ chvílích docela o nervy.
Tady není moc o čem přemýšlet. Větrací otvory na bundě Rakaposhi jsou správně velké a nejsou překryty žádnou síťkou, která by omezovala únik vlhkosti, a do které by se „kousal zip“. Zip je dvoucestný, takže si můžete vybrat, jestli vám sedí více rozepínání tahem dolů nebo nahoru.
Hodně si produktový designéři dali záležet na límci kolem brady. Ten je dostatečně vysoký, zakončení zipu je v tomto místě překryto garáží, takže se vám nestane, že byste si do zipu zachytávali vousy nebo kůži. Navíc, límec je zevnitř bohatě osázen jemným fleecem, aby váš obličej a krk, kde má člověk jemnější kůži, nebyl rozedírán tvrdším hlavním materiálem.
Pruh fleecu je dokonce i na zátylku, který může být v zimě nebo po spálení na sluníčku taky dost citlivý, zvlášť, když přes něj máte ještě přehozeny smyce.
Bunda na lezení musí být volná, ne moc, ne málo. Je to takové balancování na hraně. Když je střih moc volný můžete se zachytávat v okolním terénu. Když je střih moc přitažený, lezecký pohyb není úplně příjemný. Rakaposhi mi přijde o něco volnější, než tomu bylo u Ascentu. Pohodlně pod bundu dám i péřovku (Ternua Ladakh - 300 g peří). Asi až s výměnou bundy jsem si uvědomil, že tenhle volnější střih mi vyhovuje více. Velikosti jsem měl u obou bund stejné (velikost L při 80 kg a 182 cm), tak pokud nezměnili v Ternue škálování, měl by být střih volnější.
Ještě zmíním délku zad a rukávů, která i při natažení obou rukou, což se v maximální míře projevuje hlavně při lezení s cepíny, zůstává pod bedry a chrání proti profouknutí. Ruce jsou kryté taky.
Celková hmotnost Rakaposhi (bez bederního pásu) je 540 gramů (velikost L). Nevím, jak se jim to v Ternue povedlo, ale oproti Ascentu snížili hmotnost o 29 gramů a zachovali odolnost. Bunda zažila už šest lezeckých výpadů do Tater a dvoje Alpy. Stále je bez jediné dírky.
Jsou přesně takové, jaké je mám rád. Dvě hlavní jsou umístěny výše kvůli sedáku a dostatečně velké, že tam dáte téměř cokoliv. Záměrně nepíšu lezečky, protože ty přece patří do vnitřních kapes, ale i na to v Ternue mysleli. Bunda má dvě vnitřní kapsy z elastické síťoviny.
Nezapomnělo se ani na moji oblíbenou kapsu od Ternuy, kterou někteří mí parťáci sice označují jako zbytečnou, ale já ji miluju. Je umístěna na levém rukávu pod ramenem. V zimě a taky v létě, do ní dávám jelení lůj, aby zůstal pěkně tuhý a neroztekl se mi v kapse. To samé se týká bonbónů, nebo náhradní baterky do foťáku (spíše léto, ať se nevybíjí). Zkrátka, pokud máte něco malého, co nemá rádo teplo a chcete to mít rychle po ruce, tuhle kapsu budete mít rádi.
3vrstvý laminát Schoeller Aerobrane (vodní sloupec 10 000 mm, prodyšnost 90 000 g/m/24 hod) odolný materiál, který je částečně také strečový. Materiál je naimpregnován DWR impregnací Schoeller Ecorepel, která neobsahuje PFC (perfluorokarbonové sloučeniny, které jsou škodlivé pro životní prostředí). Materiál má certifikaci blueSign.
Záměrně se nebudu rozepisovat o prodyšnosti, protože z mého pohledu, a já jsem docela „poťák“, nemůže při aktivním pohybu dobře odvětrávat žádná membrána. Ještě, že to lezení je spíše takový rozvážný pohyb, aspoň u mě.
Bundu jsem testoval zhruba 10 měsíců a až potom vznikl tenhle článek. Díky dlouhému testování si za kvalitou bundy Rakaposhi a názorem na ni opravdu stojím a bez nejmenších pochybností ji doporučím opravu každému, kdo hledá TOP kvalitu pro své horské výpady i delší expedice.
Odolnost materiálu na oděr
Plynulý pohyb jezdců po zipu
Padnoucí a dobře stahovatelná kapuce
Řešení kapes
Nízká hmotnost
Atraktivní design
Volnější střih
Zatím s bundou nemám jediný problém, až na tu cenovku, ale i ta je odůvodnitelná
Jeden moudrý outdoorový vývojář, který má už dvě ISPO Awards za své produkty, mi řekl, že při testování se člověk nemá cíleně na nic zaměřovat. Klíčem je produkt co nejdéle testovat v reálných podmínkách a ono si velmi samo řekne o pozornost, co vás štve.
Tak já teda hlásím, že s bundou nemám jediný problém, až na tu cenovku (12.999 Kč je dMOC), která je ale odůvodnitelná vzhledem ke kvalitě produktu a zodpovědném přístupu, kterým se Ternua při svém podnikání řídí. Když chceš dělat skvělé věci, ze skvělých materiálů, a ještě k tomu to dělat environmentálně a sociálně co nejvíce zodpovědně, tak to prostě něco stojí.
unda Ternua Rakaposhi Jacket man
Materiál: 3vrstvý laminát Schoeller Aerobrane
Parametry membrány: (vodní sloupec 10 000 mm, prodyšnost 90 000 g/m/24 hod)
Povrchová úprava: DWR bez škodlivých PFC
Stretch: 4směrný
Střih: lezecký, prodloužený zadní díl
Kapsy: 2 hlavní (zvýšené), 2 síťované vnitřní, 1 na levém rameni
Kapuce: ANO, kompatibilní s lezeckou helmou
Sněhový límec: ANO, odnímatelný
Certifikát: blueSign
Hmotnost: 540 g / vel. L
Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
Čtěte také
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %