Black Days 25–50 %
Na téměř vše
Test bundy Ternua Rakaposhi man
14. 12. 2022
Odolná a spolehlivá membránovka? K tomu spolehlivé kalhoty? Lukáš Klingora prověřil komplet Rakaposhi na vlastní kůži, během svých příprav na zkoušky horských vůdců. A oblečení rozhodně nešetřil. Jak celý komplet hodnotí...
Po dvou letech víceméně spokojeného lezení a lyžování v membránovém kompletu bundy a kalhot z nejtechničtější “Protech series kategorie oblečení baskitské značky Ternua se ke mně dostalo nové hardshellové “kombo”. Bunda a kalhoty Rakaposhi. A úkol zněl jasně. Dát mu pořádně zabrat.
Jelikož se pro mě rok 2022 nesl ve znamení finálního doplnění Tourenberichtu (seznamu túr/výstupů, který se coby takové lezecké portfolio předkládá u přijímacích zkoušek do vzdělání horských vůdců), tak to šlo celkem hladce.
Za uplynulých deset měsíců zejména bunda nechyběla v mém batohu prakticky nikdy. Kromě “běžných” výpadů na skialp a VHTéčko jsem jí protáhl s cepíny nebo v lezečkách těmi největšími alpskými i tatranskými stěnami.
Nečekejte ode mě recenzi plnou technických detailů, čísel a kosmických údajů, které běžnému smrtelníkovi nic moc neřeknou a popravdě si myslím, že ani nikoho moc nezajímají. Jednoduše shrnu to, co mi na kompletu Rakaposhi přijde dobré a co třeba až tak ne.
Unikátní membrána
Logicky nemůžu začít ničím jiným, než tím, co je u modelu Rakaposhi podle výrobce “přelomové”. Pro jeho výrobu přišli konstruktéři z Ternua se zcela novým 3vrstvým laminátovým materiálem Schöeller Aerobrane (který papírové disponuje, až rekodní prodyšností (90 000 g/m/24 hod.). Jak už jsem ale zmínil, papírové hodnoty jsou jedna věc, realita druhá.
Svrchní materiál Rakaposhi působí velmi jemně a hladce a na dotyk velmi přijmě. Je lehký a strečový a v pohybu (i v kombinaci se střihem oblečení) nijak neomezuje.
Samotná prodyšnost mi přijde jako složitě se hodnotící parametr. Jakmile se (byť jen náznakem) začínám při jakékoliv aktivitě zahřívat nebo snad potit, jde membránovka dolů. A pokud je fakt saigon, rozepínám alespoň větrací otvory v podpaží bundy a na nohavicích.
Voděodolnost hodnotím ale pozitivně! Doposud nikdy jsem zatím neměl pocit, že by mi brnění Rakaposhi pustilo vodu k tělu. A že jsem v něm schytal hned několik divokých přeháněk a pár bouřek v letních Alpách. Otázka zůstává, co s materiálem udělá čas. Jak to u memránových materiálu bývá.
Co bych ale u použitého materiálu Schöeller Aerobrane vyzdvihl asi nejvíc, je životnost. Jak už jsem zmínil, letos mám v Rakapoši několik kilometrů v ledu a především mixu a zatím ani náznak jakéhokoliv poškození, nebo snad díry. A že je zejména lezení s cepíny pěkná divočina!
Bunda TERNUA RAKAPOSHI
KAPSY
To je to, co mě na oblečení Ternua dlouhodobě baví snad nejvíc. Především dvě hlavní kapsy u bundy, které jsou prostorné a velmi prakticky umístěné výše na hrudi tak, aby nijak nezasahovaly do sedáku. Pro běžného uživatele asi nepotřebný detail. Kdo ale někdy lezl v sedáku, dobře ví, že je neskutečná pakárna, pokud vám sedák kapsy překrývá.
Bunda Rakaposhi je navíc oproti Alpine Pro Jacket doplněná nově o menší kapsu na levém rukávu pod ramenem. Opět drobnost, ale velmi praktická. Schovávám si do ní většinou něco menšího, co se hodí mít po ruce (tyčinku, mapu, opalovák, čelovku nebo baterku ke GoPro).
A pokud potřebujete mít něco v teple (vysušit rukavice, zahřát lezečky nebo skialp pásy), tak nechybí ani dvě vnitřní síťované kapsy. Za ty taky palec na horu!
Jediné co mě u kapes možná chybí, je alespoň v jedné z nich všité poutko na klíče nebo jinou cennost (podobně jako třeba u mé oblíbené Ternua Agile Hybrid Jacket).
KAPUCE
Je díky hned trojí možnosti stažení (obvod obličeje, temeno, zátylek), především pro použití s přilbou, dotažená k dokonalosti. Kapuce je veliká, po stažení ale vůbec neomezuje v pohybu ani ve výhledu a už vůbec nesklouzává z hlavy. Navíc je na kapuci ještě i menší kšilt, který překvapivě docela pomáhá jak proti sluníčku, tak hustě padajícímu sněhu.
Ještě je zde i zmíní límec, který je vyvýšený a na jeho vnitřní straně doplněný o microfleece, který je při kontaktu s bradou příjemný, a to i když se na něm časem vytváří malé krystalky ledu.
Celkově si myslím, že je kapuce u Rakaposhi daleko lépe vyladěná než u mé předchozí bundy Ternua Alpine Pro.
ZIPY
Všech 6 zipů na bundě je voděodolných a velmi dobře chodí. Nikdy jsem s nimi neměl sebemenší problém. Díky robustním taháčkům na zapínání se velmi dobře se zipy manipuluje i v rukavicích, což je u této kategorie bundy nutnost.
VĚTRACÍ OTVORY
U membránovek jsou větrací otvory v podpaží velmi důležité a hojně je používám. Zipy u otvorů chodí pěkně a díky dvěma taháčkům z obou stran zipů se s nimi celkem snadno manipuluje. Což nebývá u podobných bund samozřejmostí.
SNĚHOVÝ LÍMEC
Moje oblíbená vychytávka pro skialp a zimní lezení. Pokud jste si ho v zimě v bundě nikdy nezapnuli, schválně to zkuste. Budete překvapeni, jak během pádu nebo brození v hlubokém prašanu dobře maká. U bundy Rakaposhi je jednoduše odnímatelný a tak ho na letní sezónu můžete schovat doma do šuplíku.
DESIGN
I samotný design bundy hodnotím kladně. Žlutomodrá kombinace ve stylu “ukrajinské reprezentace” je nevšední, v bundě jste vidět a za mě působí i celkem decentně.
Kalhoty TERNUA RAKAPOSHI
KAPSY
Stejně jako u bundy, začnu s kapsami. A stejně jako u bundy, jsou i tři kapsy u kalhot velmi povedené. Jsou prostorné a zejména tu “třetí” na pravém stehně velmi rád využívám. Během chůze nebo lezení totiž o jejím obsahu prakticky vůbec nevíte a hlavně vám opět kapsa nevadí při použití se sedákem.
ROZEPÍNACÍ NOHAVICE
U kalhot Rakaposhi jsou nohavice rozepínací odspodu zhruba do ⅘ své délky. Rozepínání nohavic lze tak jednoduše používat jako větrací otvory. Horní taháček zipu totiž máte při ruce a nemusíte ho lovit v pasu pod bundou.
Spodní stahování nohavic po obvodu je ale podle mě vyřešeno trochu nešťastně pouze suchým zipem. Zatím jsem s tímto řešením neměl u Rakaposhi nikdy problém, ale tuším, že až se zip trochu ochodí a sucháč v terénu namrzne, problém to být může. Klasické druky by možná byly lepší, ale uvidíme.
STŘIH
Samozřejmě, možná mám trochu štěstí, že mi kalhoty velikosti M prostě pěkně sedí. Musím ale říct, že střih kalhot je perfektní. Už několikrát jsem u membránových kalhot narazil na to, že zejména při lezení vás při krkolomných krocích omezují v pohybu. To ovšem není problém kalhot Rakaposhi. Střih je volnější a jelikož je i svrchní materiál lehce elastický, vůbec o nich nevíte.
A proč vlastně RAKAPOSHI?
V prototypech právě tohoto kompletu udělali v červenci 2019 “prváč” elitní japonští alpinisté Kazuya Hiraide a Kenro Nakajima v jižní stěně pákistánského vrcholu Rakaposhi (7.788 m), za který následně získali horolezeckého “oscara”, ocenění Piolet d'Or.
A právě praktické poznatky těchto top světových alpinistů vedly ke konstrukci modelu Rakaposhi, který byl v roce 2021 dokonce oceněný i prestižní cenou ISPO Gold Award.
Výhody
- Odolnost materiálu
- Voděodolnost
- Relativně nízká hmotnost
- Dobře fungující zipy
- Velké a dobře umístěné kapsy
- Ojedinělý design
Nevýhody
- Stahování nohavic pomocí suchého zipu
Závěr
Podobně jako nebojácný středověký rytíř, tak i každý udatný alpinista potřebuje to nejodolnější a zároveň nejlépe fungující brnění. Membránový komplet, ve kterém se vydává na zteč vertikálním metrům v někdy až nelidských podmínkách. Zkrátka oblečení, na které musí být 100% spoleh a neomezí ho v žádném kroku. A přesně tohle komplet Rakaposhi za mě splňuje.
Foto a video: Lukáš Ondrášek
Technické detaily
Bunda Ternua Rakaposhi man
Kalhoty Ternua Pantalon Rakaposhi PT man
Svršek: membrána 3vrstvý laminát Schoeller Aerobrane
Vodní sloupec: vodní sloupec 10 000 mm
Prodyšnost: 90 000 g/m/24 hod
Materiál: 4směrný streč
Impregnace: DWR Schoeller Ecorepel (neobsahuje PFC)
Střih: zadní díl prodloužený, ergonomicky tvarované rukávy
Kapuce: kompatibilní s lezeckou helmou
Sněhový límec: ANO, odnímatelný
Ocenění: ISPO Gold Award, certifikát bluesign
Hmotnost: 291 g
Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point. Kalhoty je možné vyžádat na objednávku.
Čtěte také
Kam dále?
28. 11. 2024