Black Days 25–50 %
Na téměř vše
Test bundy Patagonia Dual Aspect
9. 2. 2023
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem.
Existuje dokonalá bunda na hory? Dá se vlastně najít taková svrchní vrstva, kterou je možné využít na všechny aktivity, které nám hory nabízejí? Bunda Dual Aspect od americké značky Patagonia se o to pokusila, a osobně si myslím, že velice úspěšně. Je to bunda testovaná vrcholovými atlety přímo v Patagonii. Unikátní membrána H²No je prověřovaná i v laboratořích. Já jsem nasbíral spoustu vlastních zkušeností z různorodých aktivit, na které jsem tuto bundu vzal a zjistil jsem, proč je tak výjimečná.
Bundu Dual Aspect jsem testoval v co nejrůznorodějších podmínkách tak, aby se projevily kvality nebo případné nedostatky.
Zkouška zaměřená na prodyšnost a funkčnost
První část testu byla zaměřena především na prodyšnost a obecnou funkčnost bundy. Vzal jsem ji tedy na více méně standardizovaný test, který se běžně používá při zkouškách na horské průvodce (UIMLA). Na trase 22 km, s převýšením min. 1500 m a desetikilovým batohem na zádech, jsem přibližně 3,5 hodiny pobíhal po ještědském hřebeni.
Při rychlejším pohybu v horách, navíc ještě se zátěží, prodyšnost a pohodlnost svrchních vrstev hraje kritickou roli. Bunda Dual Aspect má prodyšnost přibližně 15 000 g/m2. Tento parametr je navíc podpořen opravdu velkorysými větracími otvory v podpaží. I přes širší střih je tato bunda velice pohodlná. Na rozdíl od parametry podobného Gore-Texu je daleko jemnější a příjemnější na dotek.
Volnější střih také umožňuje téměř neomezené skládání dalších funkčních vrstev. Za teplejšího počasí zase umožní vytvoření příjemného mikroklimatu mezi první vrstvou (v mém případě dlouhým merino trikem s gramáží 120) a hardshellem bundy, kdy se bunda nelepí na tělo a vypocená tělesná vlhkost se může postupně odpařovat.
Střih, zipy a další detaily
Detailů, kterých si při první náročnější zkoušce všímám, je opravdu dost. První jsou perfektně padnoucí koncovky rukávů, které jsou nejen velice příjemné, ale především drží na zápěstí a bunda tak drží fixně na požadovaném místě. Ruce od ramen dolů mám tedy úplně volné a v podstatě ani nevím, že nějaké rukávy mám.
Další velmi zajímavou vlastností je “měkkost” této hardshell bundy. I s batohem, který v mém případě měl něco kolem 12 kg, se bunda chovala pocitově jako měkká mikina. Nikde nejsou cítit tvrdé přehyby materiálu, nikde neškrábe nebo netlačí, ale zároveň je materiál tak pevný a odolný, že pohyb batohu na ramenou a na zádech téměř není cítit. Přirovnal bych tedy membránu H²No® Performance Standard například ke Gore-Tex Packlite, jen o něco odolnější a zároveň výrazně ohleduplnější k životnímu prostředí.
Další výhodou je také její delší střih. Díky tomu mi totiž ani při silném větru na hřebenech hor pod bundu nefouká. S celkově volnějším střihem je spojeno i řešení kapes. Dvě náprsní kapsy pojmou od nutných drobností jako telefon a peněženka, taky svačinu nebo čelovku. Přesto, že jsem měl zapnutý i bederní popruh na batohu, celkem jednoduše jsem se dostal i do spodních kapes, které jsou právě z tohoto důvodu šikovně situované spíš výše na bundě.
Řešení zipů je také velmi dobře promyšlené. Nejvíce jsem ocenil oboustranný hlavní zip, který se osvědčuje jak při odvětrání bundy, tak při občasné potřebě si odskočit, aniž bych musel sundat batoh ze zad. Náprsní kapsy mají kryté zapínání, což chrání zip před vlhkostí a zároveň se kapsa dobře “hledá” jen po hmatu. Ostatní zipy jsou pogumované, takže voděodolnost bundy není nijak kompromitována.
Zkouška zaměřená na odolnost
Druhá část testu byla poněkud odlišná, ale stejně důležitá. Chtěl jsem totiž zjistit, jak se bunda chová v trochu techničtějších podmínkách. Kvůli lehce omezeným sněhovým a ledovým podmínkám během ledna nezbylo, než ji vzít na klasickou skálu a vytěžit z toho co nejvíc. Při lezení většinou nejlépe slouží volnější oblečení, které nikde netahá a nezavazí. Při kontaktu s ostrou a tvrdou skálou je také nutné brát v potaz odolnost svrchního materiálu.
Skalka z velmi ostrého ryolitu je na takovýto test jako dělaná. Nasazuji tedy sedák, helmu a lezky a jde se na to. Helmu jednoduše schovávám pod kapuci. I přesto, že svítí slunce, je stále ještě leden a na exponované skále fouká celkem silný vítr. helma pod kapucí ale vůbec nevadí, především díky prostornosti kapuce a třem poutkům, kterými se dá nastavovat její tvar.
Jelikož je to po dlouhé době tradiční lezení, držím se tělem celkem blízko ke stěně, a tak se nevyhnu kontaktu bundy se skálou. Když jsem byl asi v půli cesty k vrcholu, narazil jsem hlavou o malý převis. Helmě to vůbec nevadilo, ale co bunda, která byla mezi ní a ostrou skálou? Trochu mě zamrazilo a hned jsem kapuci zkontroloval. Nenašel jsem na ni vůbec nic. Přitom jsem jasně cítil, jak helmou jedu po nějaké ostré hraně nad sebou. 30D nylon tedy plní svou funkci dokonale.
Sedák jsem si nasadil pod bundu přímo na kalhoty, a díky oboustrannému rozepínání hlavního zipu se mi bunda nijak neshrnovala ani nerolovala nad úvazkem. Měl jsem tak plný rozsah pohybu v bocích a mohl jsem se soustředit jen na lezení, což v mém případě bylo na prvním místě. Ani při opakovaném tření o skálu jsem na bundě nenašel ani náznak opotřebování.
Materiál a technologie
Bunda je kompletně tvořena speciálně vyvinutou membránou H2No Performance Standard. Ta je vyrobena kompletně bez použití PFC a je z 98 % z recyklovaných plastů. Samotná membrána je utkána z 30D nylonu, který je více než dostatečně odolný pro jakýkoliv pohyb v alpinském prostředí.
Prodyšnost je testována na 20 000 g/m²/24 hod., stejná je i voděodolnost. Výhodou této membrány ale je, že podobné vlastnosti si bude uchovávat po velice dlouhou dobu. Takzvaný “performance standard test” (prováděný v laboratořích Patagonia) tvrdí, že i po desítkách let by si měla tato membrána zachovat minimální vlastnosti 10 000 mm vodního sloupce a stejně vysokou prodyšnost.
Shrnutí
Dual Aspect je multifunkční, šetrná k životnímu prostředí a v neposlední řadě i stylová součást šatníku každého, kdo se chce v horách pohybovat bez omezení z nedokonalého vybavení.
Výhody
Nevýhody
Širší a volnější střih který nebrání v pohybu
Skvěle nastavitelná kapuce
Velice příjemný a na dotek jemný materiál, který je ale pořádně pevný a odolný
Ocenil bych tradiční barevné logo firmy nebo nějaký designový detail
Technické detaily
Materiál: recyklovaný nylon s ripstop úpravou
Membrána: 3vrstvý H²No® Performance Standard
Složení: 100% nylon
Povrchová úprava: bez PFC (bez škodlivých chemikálií)
Střih: volný a delší
Hlavní zip: oboustranný
Kapuce: možnost přetáhnout přes lezeckou helmu
Kapsy: 2 náprsní, 2 boční vodotěsné umístěné mimo lezecký úvazek
Certifikát: Fair Trade™
Vybavenost: skrytý reflektor RECCO®
Hmotnost: 456 g
Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
Čtěte také