Black Days 25–50 %
Na téměř vše
Dobrodružství v zátoce Halong bay
1. 11. 2018
Snad každý cestovatel, který má rád Jihovýchodní Asii, slyšel o vietnamské zátoce Halong bay, nacházející se v Tonkinském zálivu na severu země. Zátoka proslula svými monumentálními a z moře vystupujícími příkrými vápencovými skalisky, které tvoří jedinečné a z většiny špatně dostupné ostrovy a ostrůvky.
Od roku 1994 je zátoka zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO, v roce 2012 byla dokonce zařazena mezi sedm novodobých přírodních divů světa.
Pochvalami rozhodně nešetřím. Pokud navštívíte severní Vietnam, tak prozkoumat tuto zátoku je defakto nutností. Světovost této zátoky však přináší, jak to tak bývá, i stinné stránky. V některých místech zátoky narazíte na velké množství turistů, drahé hotely a dokonce i zábavní park.
Pokud nemáte rádi davy turistů a chcete zažít i trochu toho dobrodružství v džungli, sportovního lezení nebo jízdy na skůtrech po prázdných silnicích a prašných cestách, doporučuji zvolit jako výchozí bod pro objevování této zátoky ostrov Cat Ba.
Ostrov Cat Ba
Cat Ba je největším ostrovem v zátoce Halong bay, ve které se nachází na ploše 1553 km² téměř 2000 ostrovů. Přibližně polovinu tohoto ostrova zabírá národní park, který je porostlý prakticky nepropustnou džunglí. Veřejnosti přístupná je pouze jedna trasa. Trek vedoucí od velitelství NP do vesnice Viet Hai a dále dvě větší jeskyně.
Cat Bu jsem společně s kamarády navštívil před několika lety na konci září. Na ostrov jsme se vydali z Hanoje, přespali jednu noc ve městě Haipong nedaleko tržiště a druhý den se nechali odvézt na loď směřující na Cat Bu. Pokud se vám to poštěstí, je možné se na ostrov dostat i autobusem přímo z Hanoje. Místní ostrovní autobus, který nás vyzvedl v přístavu, projíždí okolo brány parku, pokud chce člověk vystoupit, stačí to dát řidiči najevo. V severním Vietnamu se anglicky příliš nemluví, ale nikdy jsme neměli problém se domluvit rukama/nohama. Když si člověk neví rady, vždy pomůže pěkně nakreslený obrázek.
Po zaplacení 40 000 VND (cca 40 Kč) jsme se vydali na přibližně 12 km dlouhý trek pralesem přes místních vápencových 6 vrcholků, ze kterých je však kvůli neprostupné vegetaci pouze minimální rozhled. Pro člověka, který nikdy ještě nebyl v asijské džungli, může být první návštěva pralesa zklamáním. Vidět jakékoliv zvíře je nesmírně těžké a často jsou jediným společníkem moskyti. V září a říjnu je na severu Vietnamu poměrně sucho a s moskyty ani se suchozemskými pijavicemi jsme na Cat Bě neměli problém.
S plnou polní do pralesa
V našem případě s cca 12kg baťohy. Trek byl kvůli složitému terénu, vysoké teplotě a vlhkosti poměrně náročný. Kvůli focení jsme často stavěli, celkově nám pohyb pralesní stezkou zabral asi 4,5 hodiny, než jsme dorazili do vesnice. Byli jsme poprvé v pralese a říkali jsme si, že tady přeci musí být někde ukrytá všechna „ta zvířata“, o kterých jsme ve spojení s Vietnamem slýchali. Během cesty se nám podařilo spatřit několik druhů plazů a hmyzu, po ptácích nebo opicích, které byli alespoň slyšet, nebylo nikde ani památky. Ostrov Cat Ba je známý tím, že pouze zde se ještě vyskytuje v počtu asi 60 jedinců druhu Hulman zlatohlavý, který je považován za nejvzácnějšího primáta světa. Spatřit Hulmaní rodinku je však ohromná vzácnost a málokterému návštěvníkovi se to podaří.
Kolo, kajak i lezení
Vesnice Viet Hai je klidným místem odříznutým od okolní civilizace pralesem a zátokou Halong. Ubytovali jsme se za mostem u místních. Druhý den ráno si zapůjčili kola a vydali se na asi 2 km vzdálené molo. Pán, u kterého jsme v homestay spali, nám domluvil místo na malé výletní lodi, která vyrážela brzy ráno z města Haipong a na mole nás vyzvedla.
Během plavby jsme navštívili několik ostrovů, plovoucích vesnic, půjčili si kajaky a samozřejmě trochu lezli po skalách, padali do vody a koupali se. Lezci si přímo v zátoce mohou vyzkoušet lezení nad vodou tzv. Deep water soloing. Na internetu je ke stažení i několik nákresů místních tras, možností pro vlastní výstupy je zde nekonečno. Materiál je velmi ostrý, tření je skvělé, až to bolí.
Lézt s lanem se dá i na samotném ostrově Cat Ba. Druhý den v 5 ráno jsme ve vesnici Viet Hai nasedli na lodní autobus, který nás za zlomek ceny celodenního komerčního výletu provezl částí zátoky Halong bay. Následně jsme obepluli ostrov, navštívili několik plovoucích vesnic, kde se k nám nalodili místní Vietnamci, často i se zvířectvem a motocykly. Následně jsme zakotvili v hlavním městě pojmenovaném po ostrově. Ve městě Cat Ba jsou tři hlavní pláže, hotely různé úrovně a mnoho barů a restaurací. Obdobně jako jinde ve Vietnamu se zde dalo o ceně ubytování dobře smlouvat.
V jednom z místních barů je pobočka kanceláře Asia Outdoor, kde je možné si zapůjčit lezecké vybavení. Na skútrech, které všude ve Vietnam sežnete za pár desítek korun na den, jsme se vypravili do lezeckých oblastí. Pro dobrodruhy, kteří prozatím s lezením nemají zkušenosti, nabízí tato zážitková kancelář možnost zaplatit si kurz s instruktory, zpravidla některými evropskými nebo americkými lezci, kteří zde zůstali trochu déle a za ubytování, benzín, stravu a trochu peněz zde pomáhají v lezeckémbaru.
Nejznámější a z hlediska lezeckých tras asi nejvděčnější oblastí je Butterfly Valley (Lien Minh). Oblast se nalézá mimo hlavní ostrovní silnici na soukromém pozemku, který patří několika rodinám. Po příjezdu je nutné zaplatit v místní restauraci cca 2,5 dolaru za celodenní vstup. Běžný lezec si zde určitě jeden až dva dny s lezením vystačí. Nachází se zde asi 60 cest od 4+ po 10-. V lehčích cestách se zde občas musí lézt i po kořenech stromů, které prorůstají skulinami v místním vápenci, jinak je lezení pěkné, v kompaktní skále.
Ostrov Cat Ba nabízí dobrodružné vyžití na několik dnů a je rozhodně příjemným místem pro návštěvu při cestách po severním Vietnamu.
Co s sebou?
Když bych vyzdvihl několik produktů, které beru na každou cestu do JV Asie, tak by to byly určitě kalhoty s odepínacími nohavicemi Prana Zion Convertible, které se mi skvěle osvědčily, zachránily mě před odřeninami během havárie na skútru v Thajsku a během posledních 5 let už mám druhé. Rád mám také trička a spodní prádlo z vlny Merino. Do JV Asie stačí na měsíc až dva baťoh do 40 l např. Kestrel 38. Jako příruční zavazadlo do letadla a baťůžek na krátké výlety používám ultralehké a dobře sbalitelné baťohy od Osprey a Sea to Summit. Na cestách se mi také skvěle osvědčily Keen sandále s plnou špičkou typu newport. Proti komárům si s sebou beru vždy repelent od Lifesystems – 50% Deet. Pokud vyrážíte do oblastí, kde bude vlhko, přibalte si i nějaké jednoduché návleky na boty, které se hodí proti pijavicím.
Jak se orientovat?
Pro orientaci na ostrově si doporučuji stáhnout ofline mapy pro Vietnam do aplikace „maps.me“. Pomocí map se dobře zorientujete i v pralese, protože stezka, která napříč pralesem vede, je v mapách zakreslená.
Čtěte také
Kam dále?
28. 11. 2024